Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Lubelskie: Wstępne rachunki strat po przejściu trąby powietrznej

Obrazek

Trąba powietrzna zjawiła się nagle, koło południa, szła zaledwie dwie minuty. Siała spustoszenie w dwóch podlubelskich gminach: Wojciechów i Konopnica.

Andrzej Sawa22 maja 2019, 12:14
Żywioł pozrywał dachy, jakby były z tektury, w ruinę obracał wszystko, co było mu po drodze. Nie poszła przez ich centra, tylko zboczyła na gminne peryferia. Największy Armagedon miał miejsce w typowo rolniczych wioskach: Stasin, Palikije, Drugie, Ignaców, Cyganówka. Niszczył domy, garaże, obory i stodoły, zniszczeniu uległ znajdujący się tam sprzęt: auta, ciągniki, kombajny.

– Uszkodził 26 domów, 19 garaży, 16 obór i 22 stodoły. Z 4 domów całkowicie zerwane zostały dachy, zaś na 22 uszkodzone – na bieżąco relacjonuje z terenu zniszczeń Artur Markowski, wójt gminy Wojciechów.

Z pobieżnych szacunków wynika, że straty idą w miliony złotych. Na szczęście zdecydowana większość gospodarstw miała wykupione polisy ubezpieczenia budynków. Na miejscu pracują firmy ubezpieczeniowe, szacują szkody.

Na odszkodowania nie mogą liczyć właściciele zniszczonego sprzętu, garażowanego w budynkach, bowiem ubezpieczenie obowiązkowe budynków nie obejmuje szkód majątku ruchomego znajdującego się w nich, chyba że mają wykupione polisy AC.

Przybyły wczoraj na miejsce kataklizmu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że będzie dodatkowa pomoc rządowa dla wszystkich mieszkańców, którzy ucierpieli wskutek nawałnicy. – Państwo nie zostawi tutaj nikogo samego – obiecał.

Szef rządu podziękował mieszkańcom gminy i służbom, które pomagają w trudnej sytuacji. – Jesteśmy wdzięczni Wojskom Obrony Terytorialnej, Straży Pożarnej i wszystkim jednostkom państwowym, które sprawnie zadziałały – podkreślił szef rządu.Fot. A. Guz/KPRM


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)