StoryEditor

Lubuska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o wprowadzenie stanu klęski suszy

Z wnioskiem o wprowadzenie stanu klęski suszy na obszarze województwa lubuskiego oraz powołanie gminnych komisji suszowych do oceny skutków suszy w terenie, w związku z obecnym stanem upraw rolniczych oraz postulatami rolników z terenów województwa lubuskiego związanych z suszą, zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Lubuska Izba Rolnicza.
29.06.2022., 12:06h

Lubuska Izba Rolnicza realizując postulaty i wnioski rolników województwa lubuskiego dotyczące obecnego stanu plantacji roślin uprawnych związanych z sytuacją pogodową i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, wnosi o ogłoszenie klęski suszy na terenie województwa lubuskiego – czytamy w pierwszym zdaniu we wniosku LIR do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi

Znaczące różnice w pomiarach

Stanisław Myśliwiec, prezes LIR zwraca uwagę, że analizując dane z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej, w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu, zauważyć można znaczące różnice, które „nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą”.

– Sytuacja ta powoduję ogromną frustrację zważywszy na fakt, iż według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50%, a w uprawach jarych są jeszcze większe – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: Susza nie ustępuje - najnowszy raport IUNG-PIB w Puławach

Powołać gminne komisje szacujące straty

W wystosowanym do szefa resortu rolnictwa apelu pojawia się także postulat dot. powołania gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan roślin znajdujących się na polach.

– W ostatnim okresie w województwie lubuskim pojawiły się okresowo intensywniejsze opady i miejscowe burze, jednakże w tym czasie, tuż przed żniwami, deszcz nie zniweluje powstałych strat, a jedynie może przyczynić się do ich pogłębienia – czytamy.

oprac.: Karol Pomeranek
źródło: Lubuska Izba Rolnicza
Fot. Envato Elements

Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:54