Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Mazowieckie: Rolnik oskarżany o wylewanie zimą gnojowicy na pole i przetrzymywanie bydła na mrozie

Obrazek

Rolnik z powiatu ostrołęckiego jest „podejrzewany” o przetrzymywanie bydła na mrozie oraz o wylewanie gnojowicy na pole, mimo, że zimą takie zachowanie jest niedozwolone. Powiatowy Lekarz Weterynarii zlecił kontrolę.

Dominika Mulak7 marca 2021, 15:45

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce zlecił kontrolę na jednym z gospodarstw po tym, jak wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu złego traktowania zwierząt oraz licznych uchybieniach.

Jak wynika z informacji, hodowca bydła z powiatu ostrołęckiego przetrzymywał bydło na zewnątrz, mimo bardzo niskich temperatur tej zimy.

– W tym roku, w okresie zimowym, gdy temperatury dochodziły do -30 stopni, część bydła przebywała na dworze. Zdarza się, że całymi dniami, a nawet nocami leżały w zamarzniętych odchodach na śniegu. Stoją w skupiskach, aby było im cieplej. Nie mają żadnego schronienia i zadaszenia – przekazał portalowi moja-ostroleka.pl zgłaszający skargę.

Co więcej, rolnik miał wywozić gnojowicę na pole, pomimo, że takie zachowanie jest niedozwolone w okresie od początku grudnia do końca lutego, że względu na ochronę wód otwartych i gruntowych przed zanieczyszczeniem azotem. Za wywożenie obornika poza sezonem nawożenia grozi kara grzywny a nawet utrata dopłat bezpośrednich z ARiMR.

To jednak nie koniec rzekomych uchybień ze strony hodowcy.

– Niektóre pastwiska nie są ogrodzone i zwierzęta wchodzą na inne posesje, robiąc szkody. Były w tej sprawie interwencje policji lecz skończyło się tylko na upomnieniach. Trwa to już zbyt długo. Bardzo ubolewam nad tym, ponieważ nie rozumiem, gdzie w tym momencie są różne instytucje. Przecież te zwierzęta też mają swoje prawa. Czy zawsze musi stać się tragedia, aby było lepiej? – informował zgłaszający.


Co wykazała kontrola?

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce zlecił kontrolę w gospodarstwie jeszcze tego samego dnia. Podczas niej stwierdzono, że gospodarz część swojego stada utrzymuje w oborze, a część w systemie otwartym.

– Zwierzęta całego stada mają dobrą kondycję, bez wyraźnych uszkodzeń ciała, czy objawów cierpienia. Podczas kontroli stwierdzono, że pastwisko, na którym jest wypasane stado, jest ogrodzone. Podczas kontroli stwierdzono inne uchybienia, które będą przedmiotem wszczętego postępowania administracyjnego w stosunku do właściciela stada – poinformował Józef Białowąs, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Co więcej, już w lutym br. była przeprowadzona kontrola okresowa w tym gospodarstwie. Jej celem było sprawdzenie spełnienia wymagań weterynaryjnych przy produkcji mleka surowego oraz spełnienie wymagań weterynaryjnych przy wytwarzaniu pasz na własne potrzeby. Gospodarstwo to zostało wytypowane losowo.

Źródło: moja-ostroleka.pl
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)