Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Mięsny skandal w Brazylii – tym razem u drobiu

Obrazek

Brazylijskie władze wznowiły akcję kontrolną w branży mięsnej, szczególnie skupiając się na firmie BRF SA, która razem z laboratoriami została oskarżona o fałszowanie wyników badań na obecność Salmonelli w mięsie drobiowym.

Aneta Lewandowska12 marca 2018, 09:12

W akcję kontrolną zaangażowanych jest 270 funkcjonariuszy i 21 audytorów, którzy przeprowadzają 91 postępowań na terenie całego kraju. Do tej pory zatrzymano 11 osób.

Według brazylijskiego Ministerstwa Rolnictwa, w czterech przetwórniach BRF prowadzone jest śledztwo, z czego w dwóch przerabia się drób, zlokalizowanych w Rio Verde, Carambei, Mineiros i Chapeco.

Śledztwo trwa także w laboratoriach, które miały ukrywać niewygodne wyniki badań na obecność bakterii Salmonelli w mięsie kurczaków. Okazało się, że prywatne laboratoria oraz akredytowane przez ministerstwo pomijały w raportach fakt występowania bakterii w produktach BRF.

Pod obserwacją jest aż pięć laboratoriów, z czego dwa to prywatne przedsiębiorstwa, pozostałe trzy podlegały resortowi rolnictwa. Wszystkie zostały zamknięte na czas postępowania. Jak raportuje brazylijska policja federalna, oszuści liczyli na udaną współpracę z partnerami i profesjonalistami zajmującymi się kontrolą jakości.

Transport chłodzonego mięsa wstrzymało 12 importerów, którzy wymają szczególnych środków sanitarnych przy produkcji, w tym kraje Unii Europejskiej, a także Południowej Afryki, Algieria, Korea Południowa, Izrael, Iran, Mauritus, Tadżykistan, Szwajcaria, Ukraina i Wietnam.

Blairo Maggi, brazylijski minister rolnictwa, robi wszystko, by uspokoić społeczeństwo. Zapewnił, że resort współpracuje z policją oraz prokuraturą, a Brazylijczycy nie muszą obawiać się ryzyka i mogą ze spokojem spożywać mięso wyprodukowane i dopuszczone na rynek przez podejrzane firmy.

Firma BRF informuje, że cały czas gromadzi dodatkowe informacje o sprawie, aby wyjaśnić okoliczności wydarzeń. Jak przedstawiciele zapewniają w komunikatach prasowych, firma BRF przez 80 swojej działalności zademonstrowała swoje przywiązanie do wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności zarówno w Brazylii jak i na świcie, a władze spółki są gotowe na współpracę.

Przypomnijmy, że rok temu brazylijskie władze wszczęły szerokie śledztwo, które objęło nie tylko przetwórnie, rzeźnie i magazyny, ale także polityków i inspektorów sanitarnych.

al na podst. Global Meat News

CZYTAJ TAKŻE:

Skandal? Jaki skandal, Brazylia zwiększa eksport wołowiny
Irlandia: Nie chcemy mięsa z Brazylii!

Copa-Cogeca do KE: Nie sprzedawajcie rolnictwa!Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)