StoryEditor

Minister Puda: Uruchomiliśmy kolejne formy wsparcia dla rolników

- Uruchomiliśmy kolejne formy wsparcia dla rolników. Rodziny rolnicze mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu komputera dla dzieci, a termin składania wniosków o pomoc dla producentów świń w związku z ASF został wydłużony – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda.
14.12.2020., 16:12h
Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował dziś, że termin składania wniosków przez producentów świń o przyznanie pomocy na wyrównanie dochodów w związku z ASF został wydłużony do 21 grudnia. Pierwotny termin upłyną 1 grudnia.

- Wielu rolników zwracało uwagę, że problemy spowodowane koronawirusem uniemożliwiły złożenie wniosków o wsparcie w terminie. Dlatego podjąłem decyzję o jego wydłużeniu do 21 grudnia – powiedział minister Puda. 

Minister poinformował jednocześnie, że obecnie w resorcie rolnictwa weryfikowana jest strategia zwalczania z ASF.

- W tej chwili prowadzimy badania na paskach, które, jeśli się uda, będą mogły być używane przez myśliwych. Te paski pozwolą na sprawdzenie, czy dzik jest chory na ASF czy też nie, zaraz po odstrzale – powiedział minister. 

Przyznał, że walka z chorobą wymaga szerokiego działania i elastyczności w doborze narzędzi. Między innymi dlatego planuje spotkanie w Brukseli z szefami resortów rolnictwa Niemiec i Czech na temat międzynarodowej strategii zwalczania ASF. 

- Wiemy z informacji medialnych, że ASF jest przenoszony przez ptactwo. W związku z tym musimy myśleć o takim szerokim działaniu - zaznaczył.

1500 zł na komputer dla dziecka


Minister poinformował także, iż ARiMR dofinansuje zakup komputera dla dziecka. Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę, a dokumenty należy złożyć do 30 grudnia 2020 r. Pisaliśmy o tym TUTAJ

- Postanowiłem, że należy szukać takich form wsparcia, by z jednej strony wesprzeć całe rodziny, a z drugiej umożliwić wsparcie tym, którzy dotychczas nie mieli takiej szansy. Nie każdą rodzinę stać na zakup drugiego czy trzeciego laptopa na potrzeby zdalnego nauczania. Dlatego aby wyrównywać szanse dzieci ze wsi, ogłaszamy nowy projekt – 1500 zł na komputer lub laptop. Mam nadzieję, że z tych środków uda się wesprzeć jak największą liczbę dzieci i rodzin, a pomoc zostanie szybko wykorzystana. Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, liczę więc na to, że wielu rodziców będzie mogło sfinansować z tych środków swoim pociechom na gwiazdkę, pod choinkę tego typu sprzęt elektroniczny – zaznaczył minister Puda. Dodał, że o wsparcie mogą ubiegać się także rodziny, w których jedno z rodziców jest rolnikiem, a drugie nie. 

Minister pytany o możliwość przesunięcia terminu zakupu komputerów na wcześniejszy termin wskazał, że jest to możliwe jedynie o kilka dni wstecz.

- Ta pomoc przeznaczona jest dla osób, które dotychczas tego wsparcia nie miały. Chcemy w ten sposób poszerzyć liczbę rodzin rolniczych i dzieci, które skorzystają z pomocy. W związku z tym od 10 grudnia, a nawet kilka dni wstecz, dzieci rolników mogą z tego wsparcia skorzystać – powiedział Puda.

Największa w historii kara dla Biedronki


Puda zauważył, że bardzo ważne są działania polegające nie tylko na wsparciu finansowym, ale i takie, które eliminują dyskryminację. Wspomniał o tym, że dziś UOKiK nałożył na właściciela sieci sklepów Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska - największą do tej pory karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej. 

- Dziś prezes UOKiK nałożył największą w historii karę na sieć Biedronka. Jest to 723 mln zł. We wszystkich sytuacjach, w których zagraniczne firmy będą wykorzystywać swoje możliwości w sposób nieuczciwy i działać kosztem producentów żywności, każdorazowo takie działanie będzie zgłaszane. Ja obiecuję, że będę tego typu działania zgłaszać, by pokazać, że w Polsce nie ma możliwości wykorzystywania polskich rolników Będę zawsze interweniował w takich sprawach – powiedział minister.

#SolidarniZrolnikami


Na koniec minister poinformował, że dziś rozpoczyna się akcja #SolidarniZrolnikami, mająca zachęcić do kupowania żywności od polskich rolników i producentów.
 
- Chcielibyśmy, aby na polskim stole znalazły się produkty z naszych lokalnych rynków i z krajowej produkcji. Rynkiem rządzi konsument i to on ma wybór. Apeluję, by był to wybór skierowany na polskie produkty, tak by każdy zakup wspierał polskiego rolnika – powiedział minister.
W ramach tej akcji minister Puda opublikował w mediach społecznościowych krótki film, podczas którego robi w swojej kuchni kanapkę z polskich produktów. 


Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:03