StoryEditor

Mleczarnia aneksem dyktuje dostawcę paszy

Pytanie: Czy spółdzielnia mleczarska ma prawo zmuszać do zawarcia aneksu do umowy, w którym nakazuje zakup paszy tylko od wybranych dostawców?
03.07.2020., 14:07h
Odpowiedź: Podczas dyżurów prawnika w ostatnim czasie Czytelnicy zgłaszali problemy z mleczarniami, które starały się przymusić rolników do podpisywania aneksów zawierających zapisy korzystne wyłącznie dla mleczarni. Jednym ze zgłoszonych problemów był dotyczący aneksów, który obligować miał hodowcę do zakupu paszy wyłącznie u dostawców z listy zaakceptowanej przez mleczarnię.

Tym, którzy odmawiali podpisania aneksu po cichu grożono obcięciem ceny mleka. Ocenę moralną takich praktyk pozostawiamy czytelnikom. Oceniając je jednak z punktu widzenia prawa nie ma wątpliwości, że są one co najmniej na granicy prawa. Nikogo nie można bowiem zmuszać szantażem do podejmowania czynności niekorzystnych dla niego. Od takiego oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby bezprawnej (groźby bezzasadnego obniżenia ceny skupu mleka) można się uchylić. Warunkiem skutecznego uchylenia się od skutków takiego oświadczenia woli (zawarcia aneksu) jest wykazanie, że istniała realna obawa grożącego poważnego niebezpieczeństwa majątkowego.

Innymi słowy, by zawarty aneks „odwołać” należałoby udowodnić, że istniało realne zagrożenie zmniejszenia c...
Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 15:26