StoryEditor

Naukowcy zalecają całkowite wycofanie płatności podstawowych z WPR! A co w zamian?

Niemieccy naukowcy zalecają stopniowe wycofywanie płatności podstawowych z I filaru WPR od 2028 roku. Co proponują w zamian?
23.05.2023., 15:05h
Dyskusja na temat reorientacji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) nabiera tempa. W wydanym niedawno dokumencie dyrektorzy berlińskiego think tanku Agora Agrar, prof. Harald Grethe i dr Christine Chemnitz, opowiadają się za ambitną reformą WPR od 2028 roku, a mianowicie za stopniowym, ale ostatecznie całkowitym wycofaniem płatności podstawowych z I filaru WPR od 2028 roku. Równolegle należałoby stopniowo budować premie wynagradzające rolnikom usługi na rzecz dobra wspólnego.

Wskazane byłoby podążanie za obecnym modelem WPR, czyli wdrażanie zawartych w I filarze programów wspierających ekologię, przy jednoczesnym wykorzystaniu środków z II filaru. Przyszła WPR musi umożliwiać rolnikom "świadczenie społecznie pożądanych usług użyteczności publicznej w ramach ich działalności gospodarczej".

Niemcy powinny szukać sojuszników w Brukseli

Grethe i Chemnitz zalecają, aby niemiecki rząd lobbował na rzecz reformy WPR zgodnie z tymi wytycznymi na szczeblu UE na wczesnym etapie. Dzięki rozszerzeniu programów ekologicznych i dalszemu przesunięciu środków z pierwszego do drugiego filaru w obecnym okresie finansowania, Niemcy mogłyby zwiększyć wiarygodność...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:44