StoryEditor

Premia dla młodego rolnika 2024 - co się zmienia? Ekonomika dla rolnika odc. 1 [VIDEO PODCAST]

Czas na premierę pierwszego odcinka video podcastu "Ekonomika dla rolnika", w którym będziemy poruszać tematy związane z finansami w gospodarstwach rolnych. Gościem Bartłomieja Czekały jest Grzegorz Ignaczewski, ekspert do spraw funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej, a tematem rozmowy jest premia dla młodych rolników.

Oglądaj lub słuchaj pierwszego odcinka video podcastu "Ekonomika dla rolnika".

Premia dla młodego rolnika - co się stało z pierwszym naborem?

Bartłomiej Czekała: Grzegorza doskonale Państwo znają, zarówno z łamów gazety top agrar Polska, jak i z naszego portalu topagrar.pl, a także z webinarów oraz eventów, które dla Państwa organizujemy. Bardzo się cieszę, że zgodziłeś się przyjąć zaproszenie, ponieważ chciałem dzisiaj z Tobą porozmawiać o bardzo ważnym temacie, który budzi ogromne zainteresowanie, a mowa o premii dla młodego rolnika.

Jest to działanie, które zawsze budziło wiele emocji i zainteresowania, ale trochę się pozmieniało dlatego, że mamy nowy PS WPR na lata 2023-2027. Może na początek warto też powiedzieć, co się stało z pierwszym naborem do nowego rozdania na lata 2023 – 2027, bo nabór wniosków się odbył i jaki jest jego status w ARiMR, czy te premie są przyznawane i co się dzieje z tymi wnioskami?

Zobacz także: Podmioty handlujące ziarnem będą płacić daninę publiczną. Czym jest cena referencyjna zboża?

Grzegorz Ignaczewski: Przede wszystkim bardzo mi miło, że zaprosiłeś mnie jako swojego pierwszego gościa w swoim nowym programie poświęconym ekonomice rolnictwa. To zagadnienie, które może jest przez wiele osób niedocenienie, ale bardzo ważne. Jeżeli chodzi o premie dla młodych rolników, to jest to działanie cieszące się dużym zainteresowaniem, a nabory dzięki temu, że ogłaszane były co roku, nie powodują kumulacji, wiec co roku mamy mniej więcej tę samą ilość kilku tysięcy wniosków w skali kraju.

Problem z przetwarzaniem wniosków w Agencji

- Oczywiście są pewne piki szczególnie w momencie, kiedy kwota premii jest zwiększana, co rodzi dużo większe zainteresowanie. Nabór ubiegłoroczny w ramach PS był naborem całkowicie elektronicznym, prowadzonym przez system informatyczny, bez papierowych wniosków i biznesplanu. Miało to oczywiście na celu usprawnienie całego procesu, jednak jak Bartek wiesz, pojawiły się problemy w Agencji natury technicznej. Były też problemy od strony działania samego systemu, jak i poprawek. Dodatkowo wiemy, że do Agencji wpływa bardzo dużo rozmaitych wniosków, w związku z czym pracownicy ARiMR nie mieli powodów do narzekania na brak zajęcia. 

Obciążenie pracowników jest naprawdę duże, co doprowadziło do tego, że wnioski na premie dla młodych rolników, pozostają wciąż na etapie rozpatrywania. Pojawiają się już jednak pierwsze umowy podpisywane przez Agencję, co oznacza, że może sprawa nabiera już rozpędu. Wiemy, że termin kolejnego naboru został przesunięty, przypuszczać możemy, że jest to pokierowane tym, aby najpierw rozpatrzyć do końca zeszłoroczne wnioski. Przypomnijmy, że w dalszym ciągu trwa weryfikacja wniosków w ramach usług rolniczych z 2022 roku, mamy wnioski z modernizacji z zeszłego roku, a także na rozwój małych gospodarstw, które czekają na rozpatrzenie.

 

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 19:12