StoryEditor

Nawet 9 lat więzienia za podrabianie środków do produkcji rolnej

I jakby tego było mało kary grzywny sięgające nawet 75 tys. euro. Tak surowo karane są osoby w Chinach za podrabianie środków do produkcji rolnej.
29.03.2022., 14:03h
Najpóźniej od czasu skandalu z fałszowanym mlekiem w proszku w 2008 roku Chiny zwracają większą uwagę na jakość i bezpieczeństwo produktów rolnych i środków spożywczych, a także na środki do produkcji. Utworzono liczne systemy monitorowania i kontroli. Niemniej jednak naruszenia zdarzają się raz po raz, a gdy zostaną wykryte, są karane rozgłosem. Dla przykładu Najwyższy Sąd Ludowy w Chinach podał do wiadomości publicznej trzy typowe przypadki pogwałcenia prawa, za które surowo ukarano sprawców. 

Kilka osób zostało skazanych na karę więzienia i grzywny za sprzedaż i wprowadzanie do obrotu podrobionych i niespełniających norm nasion, przy czym główny oskarżony otrzymał karę dziewięciu lat więzienia i grzywnę w wysokości 350 000 CNY (49 945 euro). W drugim przypadku osoba została skazana na siedem i pół roku więzienia oraz odszkodowanie za sprzedaż i wprowadzanie do obrotu podrobionych pestycydów, co spowodowało poważne straty w uprawach. W innej sprawie osoba odpowiedzialna za sprzedaż leków weterynaryjnych niskiej jakości i niespełniających norm została ukarana siedmioma latami więzienia i grzywną w wysokości 530 000 CNY (75 630 euro). 

- Przestępstwa związane z podrabianiem środków rolniczych nie tylko naruszały państwowy system monitorowania jakości, ale także bezpośrednio powodowały straty w produkcji rolnej i zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu kraju - podkreślił Najwyższy Sąd Ludowy. Wyraźnie zaznaczono, że takie naruszenia będą nadal surowo karane w przyszłości. 

Źródło: AgE
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 22:12