StoryEditor

Niemcy: gigantyczna eksplozja w pobliżu siedziby Bayera, są ranni

Do gigantycznej eksplozji doszło dziś przed południem na terenie zakładów chemicznych Chempark  w niemieckim Leverkusen, gdzie siedziby ma m. in. Bayer i Lanxess.
27.07.2021., 13:07h

Do wybuchu na terenie zakładów chemicznych Chempark doszło dziś rano, 27 lipca, około 9.40. Eksplozja była słyszana w całym mieście. Mieszkańcy części miasta oddalonych o ponad 10 km od dzielnicy Wiesdorf, gdzie znajdują się zakłady chemiczne, piszą na Twitterze, że wstrząs był odczuwalny nawet w ich domach.

Jak informuje agencja Reuters, pięć osób uznane jest za zaginione, kilka rannych a dwie osoby są w poważnym stanie, nie ma jeszcze oficjalnych danych o ewentualnych ofiarach. Mieszkańcy Leverkusen i okolic otrzymali od Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w Klęskach Żywiołowych nakaz zamknięcia drzwi i okien oraz nieopuszczania domów, a zagrożenie zakwalifikowano jako „ekstremalne”.

Nad miejscem zdarzenia krążą helikoptery, gromadzi się obok coraz więcej zastępów straży pożarnej. Eksplozja spowodowała ogromny wyrzut toksycznego dymu, a towarzyszący jej pożar zbiorników w centrum utylizacji Bürrig jest trudny do opanowania. Sytuacja jest bardzo poważna i chaotyczna, jak informują niemieckie służby. Komunikaty policji ograniczają się do stwierdzenia, że przyczyna i zakres szkód są niejasne.

Chempark jest jednym z największych zakładów chemicznych w Europie, siedzibą około 70 firm chemicznych.

Służby zalecają omijanie miasta, a ruchliwa autostrada A1 przechodząca w pobliżu Leverkusen została zamknięta.

al 
fot. stuttgarter-zeitung

 
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:24