StoryEditor

Niskie ceny owoców – głos przetwórców

Wysokie zbiory i zapasy na całym świcie oraz malejąca konsumpcja. To zdaniem przetwórców owoców główna przyczyna niskich cen skupu, a nie – jak twierdzą sadownicy – zmowa cenowa.
19.09.2016., 12:09h

Tegoroczne zbiory jabłek szacowane są nawet na ponad 4 mln t. Przy wciąż obowiązującym rosyjskim embargu to ogromny problem. - Skala produkcji jest bardzo duża i zaczynamy mieć nadmiar bogactwa – tłumaczył sytuację na rynku owoców i warzyw w Sejmie wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, który dodał: – Mamy niewykorzystaną strukturę podaży. 20% naszych producentów potrafi się skonsolidować, pozostałe 80% jest rozdrobniona, mała, słaba ekonomicznie i z ograniczonym wpływem na rynek. Sadownicy zdają sobie z tego sprawę, ale ich zdaniem nic nie uzasadnia tego, aby w punktach skupu płacić za kilogram jabłek przemysłowych poniżej 20 groszy.

Wpływ rynku światowego na krajowy

Z kolei przetwórcy twierdzą, że nie jest to nic dziwnego w sytuacji permanentnej nadprodukcji na światowych rynkach.

Polska jest jednym ze znaczących producentów owoców na świecie, ale nie największym. Większość tych owoców w formie świeżej czy przetworzonej jest eksportowana dlatego sytuacja, o której rozmawiamy musi być rozstrzygana na kanwie sytuacji międzynarodowej. Nie możemy oceniać sytuacji krajowej bez spojrzenia na sytuację na rynkach światowych ...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:30