StoryEditor

Nowe metody uprawy. W Bawarii powstanie „indoor farm” - co to takiego?

W przyszłości Bawarski Państwowy Instytut Uprawy Winorośli i Ogrodnictwa (LWG) będzie pracował nad koncepcjami produkcji roślinnej w systemach zamkniętych.
11.06.2021., 21:06h
Jak poinformowało w ubiegłym tygodniu Bawarskie Ministerstwo Rolnictwa, w jednej z siedzib LWG powstanie „indoor farm”.
– Kiedy myślimy o rolnictwie przyszłości, musimy być otwarci na nowe koncepcje – wyjaśniła minister rolnictwa Bawarii, Michaela Kaniber. Dodała, że LWG opracuje sposoby, dzięki którym bawarscy rolnicy będą mogli skorzystać z nowych metod uprawy.

Jak podaje ministerstwo, instytut już w 2019 roku uruchomił farmę wertykalną. Dzięki zoptymalizowanemu wykorzystaniu światła i ciepła możliwe jest prowadzenie gospodarstwa w sposób szczególnie oszczędny pod względem wykorzystania zasobów. System zamknięty pozwala również na zmniejszenie ilości środków ochrony roślin dzięki wyższemu poziomowi utrzymania czystości. Według ministerstwa istnieją już metody, które całkowicie odchodzą od gleby jako podstawowego substratu. Dzięki niezależnej od gleby uprawie roślin, warzywa mogą być produkowane w stałych warunkach. Uprawa pomidorów, ogórków i papryki na podłożach takich jak perlit lub włókno kokosowe jest dobrze znana.

– Zdaję sobie sprawę, że metody te są obecnie nowe i nieznane dla wielu naszych przedsiębiorstw rolnych, ale w praktyce istnieją już pierwsze udane koncepcje – powiedziała Kaniber. – Produkcja wysokiej jakości regionalnych warzyw niezależnie od pory roku, a przy tym zużywanie mniejszej ilości wody, odprowadzanie mniejszej ilości azotanów czy stosowanie mniejszej ilości pestycydów to fascynujące perspektywy, którym powinniśmy się przyglądać – podkreśliła minister.

Źródło: AgE
Fot. LWG
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 18:04