StoryEditor

Nowe Prawo Wodne z częściowym opóźnieniem

Prawo Wodne zostało zatwierdzone 18 października przez Radę Ministrów. Ale zanim projekt trafił do Sejmu, już następnego dnia rzecznik rządu oznajmił, że „Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę“.
21.10.2016., 15:10h

Dla celów nawodnieniowych określono tylko opłaty zmienne, zależne od ilości pobranej wody podziemnej wg stawki maksymalnej 15 gr/m3. Faktycznie stawka opłat za wodę dla celów spożywczych na terenach wiejskich miała wynosić w 2017 roku 15 gr/m3, co oczywiście przekładałoby się na podwyżki cen taryfowych wody dostarczanej przez wodociągi gminne.

  • Dla wody wykorzystywanej do nawodnień i dla celów gospodarki rybackiej nie nałożono obowiązku opłaty stałej (tzw. abonamentowej, za „gotowość”, określoną w pozwoleniu wodno-prawnym).
  • Nie będzie opłat za odprowadzanie wód ze stawów rybnych osiągających przyrost maksymalny w roku 1500 kg/ha, przy czym opłata za pobór wód powierzchniowych dla produkcji ryb w typowych stawach z wodą stojącą wyniesie maksymalnie 1 zł/ha/kwartał przy powierzchni do 100 ha, 1,25 zł/ha do 600 ha i 1,50 zł/ha przy powierzchni powyżej 500 ha.
  • Bez mian pozostawiono też przepisy regulujące funkcjonowanie Spółek Wodnych. Tam, gdzie spółek nie ma, opłaty za utrzymanie melioracji rolniczych ma ustalać i pobierać właściwy organ Wód Polskich.
  • Nie zmieniły się tez założenia funkcjonowania OSN na terenie całego kr...
Pozostało 28% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:49