StoryEditor

Nowy minister rolnictwa zaprzysiężony

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego wręczył Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu nominację na stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
20.06.2018., 10:06h
Poprzedni szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek rezygnację z powodów osobistych. MRiRW kierował przez ostatnie 2,5 roku po wygranych przez PiS jesienią 2015 roku wyborach parlamentarnych.

Uroczystość ślubowania odbyła się w Pałacu Prezydenckim w obecności wszystkich członków Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i wszystkich ministrów w rządzie Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Nowy minister rolnictwa złożył ślubowanie i podpisał jego tekst. Następnie głos zabrał Andrzej Duda, który nie ukrywał  długiej znajomości z Janem Krzysztofem Ardanowskim.

– Bardzo się cieszę z tej nominacji. Znamy się już 12 lat. Razem pracowaliśmy w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wspólnie odbyliśmy wiele spotkań z rolnikami i jestem przekonany, że pan minister sobie poradzi z tym wielkim zadaniem – mówił prezydent Duda.

Po zakończeniu ceremonii nowy szef resortu rolnictwa odebrał liczne gratulacje, a następnie udał się wraz z całym rządem na posiedzenie Rady Ministrów, gdzie ma przedstawić informację na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie w związku z klęską suszy. Przypomnijmy, że dwa ostatnie raporty IUNG w Puławach alarmowały na temat niedoborów wody niemal we wszystkich uprawach rolniczych jarych i ozimych. Nowe dane pojawiły się także wczoraj podczas debaty przedżniwnej w resorcie rolnictwa.

–Straty możemy oceniać w milionach hektarów, takiej skali nie było nigdy. Z budżetu państwa może nie starczyć środków dla każdego poszkodowanego gospodarstwa, dlatego pomoc będzie skierowana do tych gospodarstw, które będą w najgorszej sytuacji. W tej chwili pracujemy nad tym jaki zaproponować mechanizm, w jaki sposób wyliczać pomoc finansową i jak jej udzielić – mówił podczas debaty wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Przypomnijmy, że Jan Krzysztof Ardanowski w latach 2005 do 2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 2007 do 2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa, a także posłem na Sejm VII i VIII kadencji.

Fot. KPRM
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:20