StoryEditor

Oddłużenie gospodarstw – ustawa czeka tylko na publikację

Najpóźniej 10 stycznia ma zostać opublikowana w dzienniku ustaw, popisana 12 grudnia przez Prezydenta ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Przepisy te dają możliwość oddłużenia gospodarstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
20.12.2018., 09:12h
Prace nad tą ustawą trwały prawie cały 2018 rok (projekt powstał jeszcze w styczniu 2018r.) Na te przepisy czaka wielu rolników, którzy upatrują w niej ostatniej szansy na ocalenie swoich gospodarstw.

Ustawa przewiduje kilka wariantów restrukturyzacji zadłużenia:
1) udzielanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) dopłat do oprocentowania udzielanych przez banki kredytów restrukturyzacyjnych,
2) udzielania przez ARiMR pożyczek,
3) udzielania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) gwarancji spłaty zaciągniętego w banku kredytu restrukturyzacyjnego oraz
4) przejęcia długu przez KOWR w zamian za przeniesienie własności całości lub części nieruchomości rolnej zadłużonego podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Restrukturyzacji podlegać będą długi o charakterze pieniężnym (kredyty, pożyczki i inne należności pieniężne), które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, obejmujące kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia.
Trzeba mieć plan
Aby skorzystać z jednej z trzech pierwszych form pomocy konieczne będzie p...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:33