StoryEditor

Odwołać łowczego – wniosek do premiera i ministrów

Rolnicze OPZZ złożyło do premiera wniosek o odwołanie Łowczego krajowego Alberta Kołodziejskiego. Zdaniem Sławomira Izdebskiego Polski Związek Łowiecki nie radzi sobie z odstrzałem dzików czego efekt jest epidemia ASF.  
05.12.2019., 16:12h
- Jedyną monopolistyczną organizacją, która zarządza odstrzałami dzików oraz szeroko rozumianą gospodarką łowiecką jest Polski Związek Łowiecki. Od kilku lat walczymy z patologią, która ma miejsce w tym relikcie komunistycznym, który powstał w 1952 r. za Bieruta - powiedział Sławomir Izdebski, który dodał, że udało się dzięki działaniom OPZZRiOR już odwołać dwóch Łowczych Krajowych. Teraz jego zdaniem pora na dymisję obecnego - Alberta Kołodziejskiego, gdyż nie spełnia oczekiwań rolników. 

- Wydawało nam się, że młody człowiek nie będzie miał nic wspólnego z modelem łowiectwa komunistycznego. Niestety oszukaliśmy się i ma to odzwierciedlenie w postaci szerzącego się w Polsce afrykańskiego pomoru świń - dodał szef rolniczego OPZZ.

Zdaniem związkowca nie ma możliwości szybkiego zwalczania ASF bez pełnego zaangażowania się Polskiego Związku Łowieckiego.

- Dlatego dzisiaj po raz drugi składamy wniosek do ministra środowiska, do Premiera oraz ministra rolnictwa o natychmiastowe odwołanie Łowczego Krajowego pana Alberta Kołodziejskiego -  dodał S. Izdebski. Jego zdaniem patologia, która wytworzyła się w PZŁ spowodowała, że skarżą się nie tylko rolnicy, ale także myśliwi. 

Zdaniem Izdebskiego Łowczy Krajowy nie dotrzymał także obietnicy przeprowadzenia reformy gospodarki łowieckiej. Zmiany potrzebne są także w przepisach dotyczących bioasekuracji, gdyż nie może być tak, że rolnik ma wiele obowiązków z tego tytułu, a myśliwych nic to nie interesuje.

Takie obowiązki spoczywają tymczasem na leśnikach, a Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał już zarządzenie w sprawie bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji.
- Nie ma efektów w walce z ASF i nie widzimy możliwości dalszej współpracy z tym panem. Postulujemy o odwołanie Łowczego Krajowego oraz uchwalenie nowej ustawy, którą postulujemy, a która zakłada powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej. Na jej mocy premier powoła prezesa tej Agencji, który będzie również spełniał rolę Łowczego Krajowego - podsumował Sławomir Izdebski.   

wk

 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 23:49