StoryEditor

Orkan Barbara nad Polską – wiele gospodarstw bez prądu

Wieczorem drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia nad całą Polską pojawił się orkan Barbara, który powodował wichury, podczas których prędkość wiatru dochodziła nawet do 100 km/h. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że bez prądu jest obecnie ok. 97 tys. gospodarstw domowych.
27.12.2016., 09:12h

Taka pogoda ma się utrzymać jeszcze do dzisiejszego popołudnia. Najgorzej tej nocy było i nadal jest w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, ale sporo uszkodzeń lini energetycznych, powalonych drzew i zerwanych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych jest także na Mazowszu i w Wielkopolsce. Strażacy w całym kraju wyjeżdżali tej nocy 1,1 tys. razy. Najwięcej interwencji – ponad 300 – odnotowano w woj. zachodniopomorskim.

Z danych firmy Energa – operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej – wynika, że na Pomorzu Zachodnim występuje obecnie masowa awaria dostaw prądu. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki poinformował, że w rejonie Energa Koszalin dziś o godz. 6.30 wyłączonych było 50 odcinków linii średniego napięcia i 1200 stacji transformatorowych. Bez zasilania pozostawało ponad 27,5 tys. odbiorców. Z kolei w rejonie energetycznym operatora Enea bez prądu było około 9,5 tys. odbiorców – m. in. w Międzyzdrojach, Goleniowie i Gryficach.

Na trasach kolejowych w woj. zachodniopomorskim usuwane są awarie trakcji spowodowane powalonymi drzewami. Komunikację zastępczą wprowadzono pomiędzy miejscowościami Runowo-Jankowo i Tychowo-Wielonowo. Poważne utrudnienia występują na trasach Wrzosowo-Dygowo i Karlino-Dygowo.

W portach Darłowo, Kołobrzeg, Świnoujście i Dźwirzyno z powodu wiatru o sile 9-10 w skali Beauforta obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe. W porcie Świnoujście w morze nie wyszły niektóre promy pełnomorskie.

Instytut Metereologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że wichury na terenie kraju mogą potrwać do dzisiejszego popołudnia.

oprac. bcz na podstawie IMiGW, Energa, Enea, ZUW

Fot. Łuczak

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 20:06