StoryEditor

Orkan Ciaran we Francji – ogromne zniszczenia w gospodarstwach

Potężny orkan Ciaran przetoczył się przez zachodnią i północną Francję z 1 na 2 listopada. Ofiary śmiertelne, ranni i ogromne zniszczenia we francuskich gospodarstwach. Niestety to jeszcze nie koniec. Dzisiaj Ciaran zmierza na południe i w stronę Kostaryki.
04.11.2023., 11:11h

Potężny orkan Ciaran, który przetoczył się przez zachodnią i północną Francję w środę 1 i czwartek 2 listopada. Silny wiatr spowodował rozległe zniszczenia, powalone drzewa i przerwy w dostawie prądu.

Porywy wiatru do 207 km/h na Pointe du Raz. Fale o wysokości ponad 10 metrów, w tym gigantyczna, która osiągnęła wysokość 21 metrów na południe od wyspy Molène. Obfite opady deszczu i utrzymujące się wiatry spodziewane są dzisiaj na południu Korsyki.

1,2 miliona gospodarstw bez prądu

Silne wiatry doprowadziły do licznych przerw w dostawie prądu. We wczesnych godzinach porannych 1,2 miliona gospodarstw domowych, w tym 780 000 w Bretanii, było pozbawionych prądu, według Enedis, operatora publicznej sieci dystrybucji energii elektrycznej. W południe liczba ta wzrosła do 980 000 gospodarstw domowych, w tym 575 000 w Bretanii i 315 000 w Normandii.

Sześć osób zginęło w Europie

Huragan Ciaran, przedstawiany przed przybyciem jako „bomba pogodowa”, przetoczył się przez inne kraje europejskie. Oprócz dwóch francuskich ofiar zginęły 2 osoby, w tym jedna w parku w Gandawie w Belgii, a druga w centrum Madrytu w Hiszpanii, a także dwie inne w Niemczech i Holandii.

Wielka Brytania, która zamknęła setki szkół, została szczególnie mocno dotknięta silnymi wiatrami i deszczami. Podobnie było na Wyspach Normandzkich, gdzie Jersey ucierpiało z powodu tornada. W Hiszpanii regionem najbardziej dotkniętym przez burzę jest północny zachód, gdzie część Galicji została objęta czerwonym alarmem z powodu ekstremalnych wiatrów i silnych fal. Dalej, od Friuli i Wenecji Euganejskiej po Toskanię, Włochy zostały postawione w stan podwyższonej gotowości, zamykając szkoły, parki i cmentarze w obawie przed powodzią.

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ciaran jest znacząca, ale mniej dramatyczna niż w przypadku dwóch huraganów z grudnia 1999 roku, do których porównywano go przed jego nadejściem.

Lothar i Martin spowodował śmierć 92 osób i straty oszacowane na miliardy euro od Bretanii po Alzację.

Nad Francję nadchodzi Domingos

Domingos to kolejny orkan nadchodzący nad Francję, który pojawi się z soboty na niedzielę, w ten weekend.

Oczekuje się jednak, że nowa wichura będzie znacznie słabsza niż Ciaran i powinna dotrzeć dalej na południe, dotykając głównie Kraj Loary i Poitou.

Sztorm Céline. Przed Ciaranem ten sztorm uderzył już w wybrzeże Atlantyku w zeszły weekend, powodując powodzie i zniszczenia w Morbihan, Loire-Atlantique i na wybrzeżu Wandei, gdzie ożywił pamięć o sztormie Xynthia z 2010 roku.

Rolnicy z ogromnymi startami po przejściu huraganu Ciaran

Rolnicy próbowali przygotować się odpowiednio do nadejścia Ciaran, niestety szkody ich nie ominęły. Zniszczone dachy, zerwane ogrodzenia, przerwy w dostawie prądu.

Bernat Patrycja
Źródła:terre-net.fr/ouest-france.fr/la-croix.com
Fot: MarineLonacre X

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 21:40