StoryEditor

Osoba niebędąca rolnikiem kupi grunty rolne szybciej?

Rząd przedstawił w Sejmie projekt ustawy, która ma poluzować zasady obrotu gruntami rolnymi. Ziemię będzie mogła kupić także osoba niebędąca rolnikiem, ale nie więcej niż jeden hektar. Posłowie prace nad ustawą mogą zakończyć jeszcze w tym miesiącu. 
03.04.2019., 14:04h

- Wprowadzenie wskazanych zmian oraz nowych regulacji będzie miało korzystny wpływ na obrót nieruchomościami rolnymi zarówno na rynku prywatnym, jak i państwowym. Dzięki proponowanym rozwiązaniom więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (do 1ha), czy też położone w granicach administracyjnych miast - napisało ministerstwo rolnictwa w uzasadnieniu ustawy.


Co jest w nowelizacji?

Najważniejszym punktem nowelizacji jest zniesienie podstawowej zasady ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ograniczała możliwość kupowania ziemie rolnej nie przez rolników. Zgodnie z zaproponowanymi przez rząd regulacjami teraz grunty rolne będzie mogła nabyć osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym, ale tylko o powierzchni do 1 ha. A także w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym; w wyniku zniesienia współwłasności, przy podziale majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku; w wyniku podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego. W przypadkach tych nie będzie już potrzebna zgoda Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Jednak KOWR będzie m...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:13