StoryEditor

Ostatnie spotkanie organizacji rolniczych z ministrem Pudą?

To było prawdopodobnie ostatnie spotkanie ministra Grzegorza Pudy z organizacjami rolniczymi. Przedstawił on priorytety resortu na przyszły rok i otrzymał długą listę spraw do załatwienia, które - jeśli potwierdzą się doniesienia o zmianie na stanowisku szefa resortu rolnictwa - przekaże swojemu następcy.    
23.10.2021., 10:10h
W posiedzeniu Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych wzięli udział minister Grzegorz Puda wraz z wiceministrem Ryszardem Bartosikiem i Głównym Lekarzem Weterynarii Mirosławem Welzem. 

Agenda prac rządu


Minister rolnictwa G. Puda przedstawił szczegóły najnowszych inicjatyw MRiRW dotyczących m.in.:
  • stworzenia towarzystwa ubezpieczeń rolniczych,
  • stworzenia funduszu klęskowego,
  • zmian w emeryturach rolniczych,
  • zrównania dopłat bezpośrednich części gospodarstw do średniej unijnej,
  • pomocy rolnikom poszkodowanym przez afrykański pomór świń.
Minister Puda poinformował także o rekordowo wysokim przyszłorocznym budżecie na rolnictwo. Z kolei organizacje rolnicze wskazały szereg problemów, które wymagają rozwiązania.

Dramat na rynku wieprzowiny 


Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na dramatyczną sytuację na rynku trzody chlewnej. Wiesław Różański prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego zauważył, że hodowca dopłaca obecnie od 100 do 150 zł do każdej wyprodukowanej sztuki. W efekcie rolnicy, zwłaszcza mali i średni, masowo rezygnują z hodowli trzody chlewnej. Sytuację komplikują nowe wymagania weterynaryjne, które wchodzą w życie od 1 listopada. Przedstawiciel UPEMI podziękowała MRiRW za deklarację przeprowadzenia skupu trzody chlewnej prowadzoną przez Rządową Agencję Rezerw Materiałowych. Pozwoli to na zdjęcie z rynku mięsa zwłaszcza ze stref ASF, którego nie chcą kupować sieci handlowe.

Problem z leczeniem pszczół 


W związku z procedowaniem ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej Tadeusz Dylon Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego zwrócił się do ministra Grzegorza Pudy o pomoc w walce ze zgnilcem amerykańskim śmiertelną chorobą pszczół. W tym celu należy zmienić przepisy tak, aby dopuścić przeszkolonych przez PZP rzeczoznawców chorób pszczelich do oględzin uli. Nie mieliby oni wyręczać lekarzy weterynarii w ich pracy, ale pomagać i alarmować, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Absurdalne przepisy


Hodowcy gęsi zgłosili problem jaki mają w związku z występowaniem w naszym kraju epidemii grypy ptaków. Specyfika żywienia i trzymania gęsi jest bardziej zbliżona do specyfiki hodowli bydła niż drobiu tymczasem we wszystkich przepisach weterynaryjnych i dobrostanowych gęsi są traktowane podobnie jak inne gatunku drobiu. W efekcie przepisy związane ze zwalczaniem HPAI nakazywały trzymywanie gęsi w zamknięciu. Tymczasem gęsi można tak trzymywać maksymalnie do 6 tygodnia życia a potem wprowadza się system otwarty. Zdaniem Wiesława Wojtczaka prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi konieczne jest także wsparcie finansowe na bioasekurację, na wzór pomocy jakie otrzymują hodowcy świń walczący z ASF. Z tych funduszy mogliby oni inwestować w siatki i zadaszenia, które zabezpieczyłyby ich przed dzikim migrującym ptactwem, które jest wektorem HPAI.

System zarządzania podażą 


Andrzej Danielak prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu poruszył potrzebę wprowadzenie skutecznego systemu zarządzania podażą, aby dać hodowcom narzędzia do szybkich reakcji i podejmowania decyzji o  zapobieganiu obniżkom cen rynkowych. Przyczyni się to do stabilizacji rynku a tym samym większej przewidywalności dochodów rolników.

Potrzebna Komisja Trójstronna


Producenci chmielu zauważyli, że wiele polskich browarów chwali się produkcją polskiego piwa, ale nie wspomina, że do jego warzenia używają surowiec importowany np. z Niemiec czy Czech. Dzieje się tak mimo tego, że polscy rolnicy produkują najwyższej jakości surowiec. Stąd postulat stworzenia pod patronatem MRiRW komisji trójstronnej z udziałem plantatorów, browarów oraz firm handlujących chmielem. Jej celem byłoby uregulowanie rynku na zdrowych zasadach oraz wprowadzenie systemu umów kontraktacyjnych korzystnych dla obu stron. Zdaniem Grzegorza Lipy prezesa Polskiego Związku Plantatorów Chmielu najpierw trzeba zagospodarować polski chmiel a dopiero potem go importować.

Gwałtowny wzrost kosztów


Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zwrócił uwagę na drastyczny wzrost kosztów produkcji, które odczuwają wszyscy rolnicy. Drożeją nawozy, paliwa, energia elektryczna itd. W efekcie rządowa inicjatywa wzrostu zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze nie będzie przez rolników zupełnie zauważalna. Jego zdaniem zwrot powinien być jeszcze większy by pokryć rolnikom podwyżki kosztów.
 

Kiedy nowy minister?


Nieoficjalnie wiadomo, że do rekonstrukcji rządu dojdzie w przyszłym tygodniu. Grzegorza Pudę ma zastąpić Henryk Kowalczyk, który ma otrzymać także tekę wicepremiera. Z doniesień wynika także, że z rządu odejdzie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ma powstać także nowe-stare ministerstwo sportu na czele z Kamilem Bortniczukiem.  
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:00