Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Phil Hogan nowym komisarzem UE ds. handlu

Obrazek

Phil Hogan dotychczas piastował stanowisko komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (od listopada 2014 r.). Dlaczego jego osoba na stanowisku komisarza ds. handlu będzie korzystna? 

Dorota Kolasińska11 września 2019, 11:12
Irlandczyk Phil Hogan, dotychczasowy komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich został mianowany nowym komisarzem ds. handlu w UE. Nominacja została ogłoszona na konferencji prasowej przez wybraną nową szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Oznacza to, że będzie on głównym negocjatorem handlowym UE, jeśli po Brexicie rozpoczną się rozmowyw sprawie wolnego handlu między UE, a Wielką Brytanią. Hogan ucieszył się z nominacji do nowej roli, szczególnie, że przyszła w newralgicznym momencie dla Unii Europejskiej i Irlandii. 

Irlandia górą?


Z jednej strony Phil Hogan będzie dbał o interesy Unii Europejskiej, natomiast z góry wiadomo, że najbardziej zagrożona w sytuacji Brexitu będzie Irlandia Północna. Komisarz będzie miał większy wpływ na poprawę relacji pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Irlandią Północną oraz wznowieniem rozmów na temat handlu. Pojawiły się sugestie, że premier Boris Johnson mógłby poprzeć taką propozycję, aby przełamać obecny impas. We wstępnej umowie o wystąpieniu WB z UE są już ustalone pewne szczegóły, które jak twierdzi Hogan są do poprawy. 

Negocjacje handlowe


Hogan powiedział również, że nie może się doczekać spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Powiedział również, że handel powinien być dwustronny i że wszyscy muszą być zadowoleni z efektu końcowego. Ponadto do 31 października jest wystarczająco dużo czasu, aby dojść do sensownego porozumienia. 

Na początku tego roku Hogan ostrzegł, że opublikowane przez rząd Wielkiej Brytanii plany taryf na wypadek Brexitu bez porozumienia były próbą „zerwania jedności UE” w kwestii granicy z Irlandią. 59-latek przechodzi z jednego kluczowego stanowiska związanego z Brexitem do drugiego, co oznacza, że ​​UE będzie nadal priorytetowo traktować kwestię granicy irlandzkiej, gdy rozpoczną się jakiekolwiek przyszłe negocjacje w sprawie wolnego handlu.

Von der Leyen, która ma objąć urząd 1 listopada, określiła Hogana jako „twardego i uczciwego negocjatora”. Taoiseach (irlandzki premier) Leo Varadkar powiedział, że jest „bardzo zadowolony”, że Republika Irlandii zapewniła sobie tę pozycję. Określił to jako „zdecydowaną przewagę”, aby utrzymać wytyczne w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Nietypowy zespół KE


Phil Hogan jest powszechnie szanowaną osobą zarówno w Brukseli i UE jako wykwalifikowany negocjator, ale również osoba budująca sojusze. O Hoganie i jego negocjacjach było kilkakrotnie głośno podczas negocjacji brexitowych. Europejczycy mają nadzieję, że postawa, jaką prezentował podczas kadencji na stanowisku komisarza ds. rolnictwa będzie kontynuowana. 

Hogan znacznie wcześniej ostrzegł Wielką Brytanię, że staje przed „ogromną przepaścią między nadzieją, a doświadczeniem”, kiedy zaczyna prowadzić własną politykę handlową. Nowa komisja jako całość zostanie zatwierdzona lub odrzucona podczas pełnej sesji plenarnej parlamentu w październiku. Hogan ma objąć urząd 1 listopada.

Zespół wykonawczy poseł von der Leyen będzie najbardziej zróżnicowany w historii UE, składający się z 13 kobiet i 14 mężczyzn. Nie wybrano brytyjskiego posła do PE, ponieważ Wielka Brytania ma opuścić UE do 31 października.

Oprac. dkol na podst. bbc.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)