StoryEditor

Pini Polska częścią Smithfield Foods

Grupa Smithfield Foods, właściciel Animex Foods, czeka na decyzję UOKiK, by przejąć Grupę Pini i stworzyć największy, dyktujący ceny i rozdający karty koncern przetwórczy mięsa w Polsce.
30.03.2017., 10:03h

Wczoraj, 28 marca 2017 r. amerykański koncern podpisał list intencyjny dotyczący zakupu dwóch spółek Grupy Pini, Pini Polska i Hamburger Pini, zajmujących się przetwórstwem mięsa. Działalność operacyjna przejmowanych spółek polega na prowadzeniu dwóch zakładów przetwórczych działających na rynku porcjowanego i paczkowanego świeżego mięsa wieprzowego oraz na rynku przetworzonych produktów mięsnych. Amerykanie chcą też przejąć spółkę Royal Chicken, która zajmuje się wartą 250 mln zł. inwestycję w ubojnię drobiu.

Smithfield Foods, czyli firma przejmująca, jest spółką zależną WH Group Limited. Ta należąca do chińskiego miliardera Wana Longa i notowana na giełdzie w Szanghaju firma to największy przetwórca wieprzowiny na świecie.  W Polsce Smithfield jest obecny poprzez firmę Animex, Smithfield Polska oraz Agri Plus.

Animex Foods trudni się produkcją mięsa wieprzowego i drobiowego pod takimi markami jak Krakus, Morliny, Morlinki, Berlinki i Mazury.

Sektor czeka coraz większa integracja

We wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czytamy: „Zgłoszenie dotyczy zamiaru nabycia przez Smithfield Foods, Inc. z siedzibą w Smithfield, USA, 100% udziałów w następujących spółkach: Pini Polska Sp. z o.o., Hamburger Pini Sp. z o.o. oraz Royal Chicken Sp. z o.o., mających siedziby w Kutnie. Planowana transakcja stanowi koncentrację, o której mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów”.

– Zakup zakładów należących do Grupy Pini, wzmocni kolejne ogniwa będące ważnym elementem w rozwiniętym przez Smithfielda łańcuchu pionowej integracji. Zwiększy zarazem możliwości produkcyjne i eksportowe firmy Animex, wobec rosnącego wśród polskich i zagranicznych konsumentów popytu na wyroby firmy. – mówi rzecznik prasowy firmy Animex, Andrzej Pawelczak.

Grupa Smithfield przede wszystkim skupia się na produkcji świeżego mięsa wieprzowego i drobiowego i jego przetwórstwie.

W poprzednim roku prawie 30% przychodu firmy Animex stanowiła wartość eksportu. Zakup spółek Grupy Pini pozwoli na jeszcze silniejszą integrację i zwiększenie sprzedaży wyrobów zagranicę. Z perspektywy wewnętrznej, połączenie spółek będzie kolejnym krokiem do ścisłej konsolidacji branży.

Kłopoty Pini Polonia

Pini Polonia swoją działalność rozpoczął w kwietniu 2010 r. Obecnie jest to największy i najnowocześniejszy zakład w Polsce w zakresie uboju trzody chlewnej i rozbioru mięsa wieprzowego. Krajowe udziały rynkowe Pini Polonia w tym zakresie wynoszą 30%. Jednocześnie firma zajmuje trzecie miejsce spośród wszystkich firm produkcyjnych branży mięsa wieprzowego w Europie. Jej potencjał umożliwia ubój i rozbiór 16 tys. sztuk trzody chlewnej, 80 tys. sztuk tygodniowo i 4 mln sztuk rocznie!. W skład Pini Group wchodzą również zakłady we Włoszech oraz na Węgrzech.

Pini Polonia miała w ostatnim czasie kłopoty z wymiarem sprawiedliwości. Na początku w grudnia na teren ubojni w Kutnie weszło 200 funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Śledczego oraz Straży Granicznej. Chwilowo zatrzymany został Piero Pini, prezes i właściciel firmy Pini Polonia. Zarzuty dotyczyły nielegalnego zatrudniania oraz przede wszystkim wyłudzania podatku VAT przez sieć współpracujących podwykonawców, którzy masowo tworzyli fikcyjne faktury. Firma konsekwentnie przekonywała, że zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Więcej na ten temat TUTAJ.  

Jeśli UOKiK wyda zgodę na przejęcie, Smithfield Foods stanie się największym polskim producentem mięsa i przetworów mięsnych, molochem dyktującym warunki w całej branży.    wk, al
fot. Kurek

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:13