StoryEditor

„PiS zostawił polskich rolników”? Protestują już ponad 30 godzin

Protesty rolnicze cały czas trwają. Dzisiejszy miał miejsce w Chełmie, a sznur kilkuset ciągników zablokował drogę krajową nr 12, prowadzącą do granicy z Ukrainą. „Polska żywność to niepodległość” to hasło, które dzisiaj towarzyszyło uczestnikom. Czy władze zajmą się rozwiązaniem i w końcu zareagują? Już dziś spotkanie Michała Kołodziejczaka z ministrem rolnictwa!
18.01.2023., 14:01h

18 stycznia 2023 roku rolnicy z AgroUnii nadal protestują w Chełmie. Kolumny ciągników zablokowały drogę krajową nr 12, która jest przelotówką, na której codziennie poruszają się ciężarówki zmierzające w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą i w drugą stronę w głąb Polski.

Rolnicy blokują, bo są przeciwni napływowi żywności z Ukrainy

Blokada została ogłoszona na czas 48 godzin, a rolnicy w dalszym ciągu walczą o zablokowanie importu zboża z Ukrainy, które zalewa polski rynek. Nasz kraj, jak podkreślają rolnicy, miał być jedynie tranzytem dla towarów z Ukrainy, te jednak w Polsce pozostają, a producenci nie mogą sprzedać swoich plonów w cenach gwarantujących opłacalność. 

Rząd PiS zostawił polskich rolników

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii uczestniczył w proteście i zaznaczył, że protest odbywa się w głównej mierze, dlatego że rząd PiS zostawił polskich rolników z problemem i biernie patrzył na niszczenie dorobku producentów żywności.

– Rząd PiS robi w ten sposób przysługę wielkim międzynarodowym koncernom, które przywożą zboże zza granicy – mówił Kołodziejczak.

To nie koniec, czas na rozmowy z ministrem Kowalczykiem

Minister rolnictwa został zaproszony, aby porozmawiać z protestującymi, jednak odmówił wizyty na Lubelszczyźnie. Z kolei Michał Kołodziejczak został zaproszony do gmachu ministerstwa rolnictwa w Warszawie.- Po zachowaniu ministra rolnictwa widzimy, że strajk będzie zaostrzony - mówi Michał Kołodziejczak. Po spotkaniu o godzinie 19:30 odbędzie się konferencja prasowa. 

- Liczba ciągników pokazała, jak wielki jest problem. Mamy nieudolne władze, które od wielu miesięcy nie potrafią poradzić sobie z problemem zalewania Polski zbożem z zagranicy – zaznaczył Kołodziejczak.Czytaj także: Protesty rolników z AgroUnii i Solidarności RI: rolnicy czekają na ministra Kowalczyka


Bernat Patrycja
fot: inf. pras. AGROunia

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 03:33