StoryEditor

Podkarpacie. W dobie pandemii kupuj bezpośrednio od rolnika!

W Skołoszowie w gminie Radymno w powiecie jarosławskim (woj. podkarpackie) w sobotę ruszyła pierwsza edycja Giełdy Wschód. Jej hasło przewodnie to „Rolnik dla rolnika”. Co to oznacza w praktyce? To, że każdy z rolników oferujący własne płody rolne bezpośrednio konsumentowi nie płaci za swoje miejsce wystawowe. 
01.06.2020., 16:06h
Owoce, warzywa, młode ziemniaki, ale także maszyny rolnicze oraz sprzęt ogrodniczy cieszyły się wielkim wzięciem u zwiedzających. W sumie wystawiło się 400 wystawców z Podkarpacia i sąsiednich województw.

W dobie pandemii to nowy rodzaj bezpośredniej konfrontacji rolników z konsumentem i szansa na bezpośrednią sprzedaż z gospodarstwa. Wreszcie, to ucięcie kilku ogniw w łańcuchu pośredników w handlu lokalną, świeżą żywnością. Właściciele gospodarstw handlują towarami własnej produkcji bez ponoszenia opłat targowych. Takie lokalne spotkanie twarzą w twarz obydwu stronom transakcji bardzo przypadło do gustu.

– Konsument widzi, od kogo kupuje towar. Budzi się wzajemne zaufanie. Jeśli mu przypadnie do gustu, z pewnością wróci do jego producenta – uważa Stanisław Sawa, prezes „Sawa-Expo”, organizator wydarzenia, który sam prowadzi 150-hektarowe gospodarstwo. – Najsłabszą stroną naszego rolnictwa jest brak wzajemnego zorganizowania. Rolnik nie jest partnerem dla sieci handlowych i jest przez nie wykorzystywany – dodaje organizator.

Giełda Wschód jest doskonale ulokowana – leży bezpośrednio przy skrzyżowaniu autostrady A4 z drogą krajową „77” na powierzchni 20 ha. Będzie czynna w każdą sobotę od godz. 6.00 do 14.00. Partnerem przedsięwzięcia jest Podkarpacka Izba Rolnicza.

as, fot. Bartłomiej Kijanka
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:08