Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej to tylko mrzonki?

Obrazek

Ministerstwo rolnictwa podtrzymuje chęć zreformowania systemu nadzoru nad rzeźniami i zatrudnienia dodatkowych 2,5 tys. lekarzy weterynarii. Niestety jak na razie nie jest w stanie przekonać ministerstwa finansów na przekazanie na podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej 40 mln zł.

wk14 maja 2019, 17:33
Obietnice reformy nadzoru nad rzeźniami i zastąpienia wyznaczonych lekarzy urzędowych etatowymi pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej pojawiły się po raz pierwszy na początku tego roku po wybuchu afery z nielegalnym ubojem bydła w Kalinowie. Do tej pory nie pojawił się jednak rządowy projekt ustawy.

Resort rolnictwa dzisiaj w Sejmie zapewniał, że sprawa przeprowadzenia reforma jest cały czas aktualna. Jej celem ma być m.in. zlikwidowanie dysproporcji w zarobkach lekarzy w Inspekcji Weterynaryjnej oraz lekarzy wyznaczonych. - To likwidujemy. Jest to policzone i realizujemy wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej i to nie o tysiąc czy dwa tysiące złotych, ale znacznie, znacznie więcej jeżeli chodzi o średnią pensję państwowego lekarza weterynarii. Realizujemy to wzmocnienie, gdyż przybędzie dobrze ponad 2,5 tys. etatów państwowych lekarzy weterynarii - obiecywał dzisiaj w Sejmie wiceminister rolnictwa  Szymon Giżyński.

Zdaniem przedstawicieli resortu rolnictwa ustawa jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych, a jej treść zostanie ujawniona po zatwierdzeniu przez rząd.  
- Ustawa będzie konsultowana z izbą lekarsko - weterynaryjną oraz związkami zawodowymi i powinna wejść w życie 1 stycznia 2020 r. - poinformowała Magdalena Zasępa dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW.

Obecni na sali przedstawiciele samorządu lekarsko-weterynaryjnego zauważyli jednak, że ważniejsze od głębokiej reformy całego systemu jest szybkie wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej. - Polski system jest skonstruowany prawidłowo, co potwierdził unijny komisarz Vytenis Adriukaitis. Powtarzają to stwierdzenie także unijne audyty, ale wskazują wprost na znaczne niedobory pracowników w Inspekcji Weterynaryjnej przy jednocześnie rosnącej liczbie obowiązków. Tymczasem ze strony rządowej słyszymy o reformie, ale nie o wzmocnieniu- zauważył podczas dyskusji Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko- Weterynaryjnej. 

Przy okazji powrócił temat obietnicy przekazania przez rząd na podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej 40 mln zł. Miało to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, ale pieniędzy do tej pory nie ma. Wiceminister Szymon Giżyński potwierdził to zobowiązanie oraz wyjaśnił, że opóźnienie wynikało z konieczności dokonania przesunięć budżetowych. - Jest wniosek ministra Ardanowskiego do ministra finansów. Jestem absolutnie przekonany, że wniosek jest niepodważalny i będzie zrealizowany - obiecywał wiceminister Giżyński.

Bogdan Konopka nowy Główny Lekarz Weterynarii przedstawił posłom działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną po wykryciu afery z nielegalnym ubojem bydła, tak aby więcej do niej nie dopuścić. Zaznaczył, że w rzeźni naruszono przepisy. - Ten nielegalny ubój nas wzmocnił. Samobiczowanie i odgrzewanie tego zjawiska, które się zdarzyło jest karygodne. I nie chciałbym do tego tematu wracać - powiedział Bogdan Konopka. wk

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy