StoryEditor

Policjanci użądleni na proteście pszczelarzy w szpitalu. Pszczoły broniły uli i rolników?

Ceny miodu są niezadowalające nie tylko w Europie. W Chile w Santiago dramatyczna sytuacja zmusiła tamtejszych rolników do wyjścia na ulice. Domagają się od rządu wsparcia. Demonstracja okazała się bolesna dla policjantów.
04.01.2022., 13:01h

W Chile od 2010 r. co roku występuje susza, która nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej ilości pożytków dla owadów, ale także powoduje wymierania całych rodzin pszczelich. Brak wody powoduje niższe plony, ale także częściowo nie pozwala roślinom na kwitnienie. Pszczelarze poprosili o spotkanie z prezydentem Sebastianem Pinerą, aby przedstawić trudną sytuację dotyczącą produkcji.

W poniedziałek przed pałacem prezydenckim w Santiago w Chile odbył się protest pszczelarzy, którzy oceniają swoją sytuację jako krytyczną i oczekują podwyższenia cen miodu lub dofinansowania jego produkcji, bowiem w obecnych warunkach jest na skraju opłacalności.

Pszczelarze na plac oraz aleję obok pałacu przywieźli 60 uli, które zamieszkuje około 10 tys. pszczół i rozstawili plastry miodu. Policjanci rozpoczęli demontaż pikiety, usuwając plastry i ule, doszło do zamieszek. Pszczoły latały wokół funkcjonariuszy jak opętane. Siedmiu funkcjonariuszy zostało wielokrotnie użądlonych, gdy próbowali zatrzymać protestujących. Czterech pszczelarzy zatrzymano za udział w zamieszkach. Policjanci trafili do szpitala.

Rolnikom najbardziej zależało na tym, żeby pokazać podczas demonstracji, że pszczoły przez zmiany klimatyczne umierają, co doprowadza do jeszcze większego pogorszenia warunków produkcji i pozbawienia pszczelarzy źródła dochodu.

Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa w regionie Santiago powiedział, że agencja jest również zaniepokojona wpływem suszy na pszczoły. Omar Guzman, regionalny sekretarz ds. rolnictwa twierdzi, że rząd od miesięcy udziela pomocy 20 społecznościom doświadczającym poważnych niedoborów wody.


Oprac. dkol na podst. reuters.com/RTE News

Fot. Twitter/Reuters

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:00