StoryEditor

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz poparł planowane protesty rolników

Wczoraj informowaliśmy o decyzji rolniczej "Solidarności" o organizacji protestów w całym kraju w dniu 24. stycznia br. Dziś pomysł ten poparł prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
16.01.2024., 16:46h

W specjalnym komunikacie przesłanym do naszej redakcji prezes KRIR w imieniu Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych poparł ogłoszony przez Solidarność RI protest w dniu 24 stycznia 2024 r. i zaapelował do rolników o przyłączenie się do wspólnie organizowanych działań.

Tylko protest zmusi KE do zmiany zdania w sprawie importu z Ukrainy

Prezes KRIR podkreśla, że jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji. Realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników. Włączmy się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian WPR - apeluje Wiktor Szmulewicz.

Traktory wyjadą na polskie drogi za tydzień

Wczoraj pod siedzibą resortu rolnictwa odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele "Solidarności Rolników Indywidualnych" ogłosili oficjalnie termin rolniczych protestów w całym kraju.

- Wiemy, że prawdopodobnie będzie przedłużony handel bezcłowy z Ukrainą do 2025 r. Jako Solidarność przyłączamy się do zainicjowanych na 24. stycznia br. protestów. Będzie to protest ogólnokrajowy. Zachęcamy wszystkich rolników w Polsce do uczestnictwa w nich. Razem wyjedźmy na ulice i zaprotestujmy przeciwko importowi zbóż z Ukrainy. Oraz przeciwko tym pomysłom, które w sposób znaczący chcą ograniczyć produkcję rolniczą w Polsce i UE. W całej UE protestują rolnicy. Także w Polsce nasz głos powinien być usłyszany – powiedział podczas konferencji prasowej przed gmachem MRiRW Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ RI „Solidarność”.

Gigantyczny protest rolników w Niemczech

Gigantyczny protest trwa także za nasza zachodnią granicą. Niemiecy rolnicy protestują przeciwko planom zabrania im przez rząd dopłat do paliwa rolniczego oraz zniesienia zwolnienia z podatku od zakupu maszyn i urządzeń rolniczych.

Rząd federalny zaproponował kompromis. Chce utrzymania  zwolnienia z podatku od zakupu pojazdów i maszyn rolniczych, a przepisy dotyczące oleju napędowego stosowanego w rolnictwie chce stopniowo wycofywać. Ale Niemiecki Związek Rolników w dalszym ciągu domaga się całkowitego wycofania planów cięć i liczy na dalsze zmiany ze strony Bundestagu.

Jednak dla wielu rolników biorących udział w demonstracjach chodzi o coś więcej niż tylko rolniczy olej napędowy. Wzywają do bardziej daleko idących reform, takich jak ograniczenie biurokracji czy nawet nowe wybory do Bundestagu.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 01:54