StoryEditor

Niemcy: Rolnicy zablokowali traktorami Berlin, trwa protest, rząd idzie na ustępstwa

Tysiące niemieckich rolników przyjechało dziś traktorami i samochodami do Berlina na gigantyczną demonstrację. Ten protest jest najważniejszym punktem wszystkich działań w tym tygodniu mających na celu obronę dopłat do oleju napędowego dla pojazdów rolniczych. Śledzimy wydarzenia w stolicy Niemiec na bieżąco.
15.01.2024., 13:22h

Dlaczego rolnicy w Niemczech protestują?

Głównym powodem protestów rolników  w Niemczech są planowane obniżki dopłat do rolniczego oleju napędowego i koniec zwolnienia rolników z podatku od zakupu maszyn rolniczych. Rząd federalny ogłosił te plany w grudniu 2023 roku, co wywołało falę oburzenia i protestó wsród rolników. 

Teraz rząd federalny zaproponował kompromis. Chce utrzymania  zwolnienia z podatku od zakupu pojazdów i maszyn rolniczych, a przepisy dotyczące oleju napędowego stosowanego w rolnictwie chce stopniowo wycofywać. Ale Niemiecki Związek Rolników w dalszym ciągu domaga się całkowitego wycofania planów cięć i liczy na dalsze zmiany ze strony Bundestagu.

Jednak dla wielu rolników biorących udział w demonstracjach chodzi o coś więcej niż tylko rolniczy olej napędowy. Wzywają do bardziej daleko idących reform, takich jak ograniczenie biurokracji czy nawet nowe wybory do Bundestagu.

Przebieg protestu w Berlinie [NA ŻYWO]

Dziś tydzień protestów rolników osiąga punkt kulminacyjny: tysiące rolników wyrusza na wiec w Berlinie. Od godziny 11.30 Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) i Federalne Stowarzyszenie Transportu Drogowego, Logistyki i Utylizacji (BGL) wzywają do wielkiego wiecu pod Bramą Brandenburską.

Oprócz prezydenta DBV Joachima Rukwieda z demonstrantami przemówi także federalny minister finansów Christian Lindner. Wszystkie wydarzenia poniżej w skrócie.

07:00 

Od niedzielnego wieczoru do Berlina przyjechały już setki traktorów. Na początku oficjalnego wiecu o godzinie 11:30 stowarzyszenie rolników spodziewa się obecności 5 000 traktorów i ponad 10 000 demonstrantów.

07:30

Dzielnica rządowa Berlina jest już pełna traktorów i ciężarówek. Nie jest do końca jasne, dlaczego policyjne pojazdy opancerzone są ustawiane na poboczu dróg, ponieważ przemoc nie była cechą charakterystyczną zeszłotygodniowych protestów rolników w całym kraju.

08:30

Berlin stoi w miejscu. Niemieccy rolnicy przybywają do Berlina tysiącami. Jak podaje gazeta Bild, w wielu miejscach ruch w centrum stolicy kraju jest wstrzymany. „Nic już nie działa” przy Bramie Brandenburskiej i na Placu Poczdamskim – pisze Bild.

09:00

Od późnego niedzielnego wieczoru plac spotkań przed Bramą Brandenbruger był pełen. Następnie berlińska policja zamknęła ten obszar dla traktorów. Rolnicy mogą przenieść się na Plac Olimpijski – poinformowała berlińska policja za pośrednictwem X.

10:00

Bezpośrednio po wiecu protestacyjnym przedstawiciele protestujących rolników spotkali się z liderami Koalicji Ampel (pot. Sygnaizacji Świetlnej) w Bundestagu. Po rozmowie liderzy grup parlamentarnych koalicji sygnalizacji świetlnej wydali oświadczenie. Britta Haßelmann (Sojusz 90/Zieloni), Rolf Mützenich (grupa parlamentarna SPD) i Christian Dürr (grupa parlamentarna FDP) chcą stawić się przed prasą o 14:30.

10:12

Podczas gdy autobus pełen rolników z Eifel jechał do Berlina, inni organizowali wiec ze swoimi traktorami do i przez Bitburg. Jeżdżą po mieście do 13:00. Według SWR przedsiębiorca zarejestrował spotkanie z 200 pojazdami w hali wielofunkcyjnej Prüm z władzami powiatu Bitburg-Prüm. Dwie osoby prywatne zarejestrowały drugą kolumnę pojazdów składający się ze 100 ciągników z Rinderunion Westeifel w Fließem.

Z informacji LsV wynika, że ​​w niedzielę w Koblencji ruszyły już ciągniki. Do konwoju w Worms dołączyli rolnicy z Palatynatu. Pochód protestacyjny nie otrzymał jednak pozwolenia na wjazd autostradami do Berlina.

10:32

Wielki finał tygodnia akcji: W Cloppenburgu rolnicy blokują wejścia do Lidla. W dzielnicy Harburg oddano do użytku magazyny centralne Aldi i Amazon. Podobno w akcji biorą udział także rzemieślnicy i spedytorzy. Ludność wiejska szacuje, że do Berlina przyjechało od 2000 do 3000 rolników z Dolnej Saksonii.

10:45

W szczytowym momencie protestów rolników podatek od dobrostanu zwierząt nagle ponownie znalazł się na szczycie programu politycznego w Berlinie. Wszystkie trzy frakcje Koalicji Ampel (pot. Sygnaizacji Świetlnej)  SPD, FDP i Zielonych są w drodze na wiec. Wprowadzenie podatku od dobrostanu zwierząt daje Koalicji możliwość wykorzystania miliarda przeznaczonego na dobrostan zwierząt, który został już zaplanowany w długoterminowym planowaniu finansowym rządu federalnego, na inne cele. Mogłoby to również wypełnić lukę powstałą w zakresie zwroturolnikom dopłat do oleju napędowego dla rolników.

11:20 

Marsz pod Bramą Brandenburską rozpocznie się o godzinie 11:30. Planowane są następujące wystąpienia:

  • Joachim Rukwied, Prezes Niemieckiego Związku Rolników
  • Prof. Dr. Dirk Engelhardt, rzecznik zarządu Federalnego Stowarzyszenia Logistyki Transportu Drogowego i Utylizacji Odpadów (BGL) e.V.
  • Claus Hochrein, członek zarządu LsV-Bayern, członek zarządu LSV-Niemcy
  • Theresa Schmidt, przewodnicząca Stowarzyszenia Niemieckiej Młodzieży Wiejskiej
  • Christian Lindner, federalny minister finansów

11:44

Prezes Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied zapowiedział dalsze demonstracje podczas wielkiego wiecu, jeśli rząd federalny i Bundestag nie cofną cięć w rolniczym oleju napędowym.

„Znowu potrzebujemy polityki dla ludzi, dzięki którym Niemcy wykonują swoją codzienną pracę” – powiedział Rukwied w poniedziałek rano w Berlinie. To właśnie ci ludzie nie są obecnie odciążani, ale „ciągle obciążeni” – mówi Rukwied.

11:45 

Na scenie występuje federalny minister finansów Christian Lindner. Demonstranci witają Lindnera gwizdami i buczeniem. Prezes DBV Rukwied ostrzegł Lindnera, że ​​oferując zmniejszenie biurokracji „nie zdejmiecie traktorów z dróg”. Należy wreszcie zdjąć ze stołu „plany podwyżki podatków”.

11:55 

Szef Federalnego Związku Logistyki Transportu Drogowego i Gospodarki Odpadami prof. dr hab. Dirk Engelhardt poparł obawy stowarzyszenia rolników podczas dużego wiecu w Berlinie.

- Bez naszej gałęzi przemysłu „żadne zboże nie dociera do portów, a nawozy nie docierają do gospodarstw” – mówi Engelhardt. Poskarżył się też na wielomiliardowe obciążenie, jakie branża transportowa musi ponosić od początku roku.

12:00 

Członek zarządu LsV-Bayern Claus Hochrein pochwalił rolników za masowy przyjazd do Berlina. - Nie może być tak, że politycy zabierają nam dwa punkty i dają w zamian tylko jeden. To nie jest hojność – narzekał Hochrein w Berlinie.

12:15

Theresa Schmidt, przewodnicząca Stowarzyszenia Niemieckiej Młodzieży Wiejskiej, uważa, że ​​obawy ludności zostały uwzględnione. - Nie jesteśmy tutaj tylko ze względu na rolniczy olej napędowy. W ostatnich latach uderzano w nas regularnie – mówiła Schmidt.

Jak zadeklarowała, nie pozwoli, aby rolnicy byli zepchnięci „na ławkę rezerwowych” z gry o rolnictwo. Schmidt przyniosła ministrowi finansów Lindnerowi jasny przekaz od następnego pokolenia. Liderka młodzieży wiejskiej wręczyła Lindnerowi żółtą kartkę jako „ostateczne ostrzeżenie”. Jej zdaniem niekorzystne zmiany w przepisach należy teraz cofnąć.

Dała też wskazówkę Christianowi Lindnerowi: - Jeśli sytuacja z FDP będzie się tak dalej rozwijać, będzie jak z rolnictwem, mianowicie z 4% zostanie zamknięta - mówiła.

12:25

Demonstranci na dużym wiecu powitali federalnego ministra finansów Christiana Lindnera (FDP) gwizdami i okrzykami "Wynoś się!”. W odpowiedzi minister zawołał: „Słyszę was!”

12:27

Minister finansów Christian Lindner pochwalił rolników za ich determinacją w dażeniu do celu. Lindner odrzucił pogląd, że mieszkańcy miast ignorują w polityce problemy obszarów wiejskich. - Po wielu rozmowach rozumiem waszą sytuację – zawołał do rolników.

- Wiem o rosnących kosztach, znam problem ze znalezieniem pracowników i podzielam Wasze oburzenie. Coś narosło przez lata i dziesięciolecia. Mówmy o tym, a nie o oleju napędowym dla rolnictwa – stwierdził Lindner z przekonaniem.

12:35

- Rząd wysłuchał Waszych argumentów. Demonstracje rolników były udane. Politycy muszą się na nowo uczyć, jak sobie radzić z dostępnymi im pieniędzmi – stwierdził Minister Finansów. Dodał, że nikt nie powinien być nadmiernie obciążany. Jednocześnie każdy musi wnieść swój wkład w gospodarkę - powiedział Lindner w odniesieniu do sprawy zniesieni adopłat do rolniczego oleju napędowego. - Nie powinno być żadnych specjalnych poświęceń ze strony rolnictwa, a jedynie sprawiedliwy wkład – stwierdził Lindner.

12:40

Minister finansów Lindner złożył rolnikom na wielkim proteście ofertę: rolniczy olej napędowy w zamian za ograniczenie biurokracji. W okresie, w którym rząd federalny obniża rabat na rolniczy olej napędowy, należy go „rozsądnie wykorzystywać”.

- Moja propozycja jest taka, że ​​w przypadku wycofania rolniczego oleju napędowego należy stopniowo odchodzić od obciążeń przedsiębiorstw – powiedział Lindner.

Lindner poddawał pod dyskusję wiele kwestii: trwałe rozwiązanie polegające na spłaszczeniu stawek podatku dochodowego, zniesienie 4% ugorowania, nowe metody hodowli i ochronę biopaliw.

W szczególności sugeruje ponowne wprowadzenie wygładzania ceł, które poprzedni rząd wprowadził jedynie na ograniczony okres, do 2022 r. Chce także zbadać, czy można wprowadzić nieopodatkowaną kwotę kompensacji ryzyka. - Nie kłóćmy się tylko o olej napędowy stosowany w rolnictwie. Teraz jest okazja, aby zakwestionować odłożenie tego na bok. Musimy uważać, aby nowe kłody nie zostały rzucone nam pod nogi   – powiedział Lindner.

13:26 

Bernhard Conzen, prezes Nadreńskiego Stowarzyszenia Rolniczego (RLV), chwali pojawienie się rolników w Berlinie jako silny sygnał demokratyczny dla polityków.

- Zaprzestanie dotowania rolniczego oleju napędowego w ciągu trzech lat to śmierć na raty, która szczególnie dotknie wiele mniejszych firm – mówi.

Conzen wzywa nie tylko do utrzymania dotacji dla rolnictwa do oleju napędowego, ale także do zniesienia innych planowanych niekorzystnych warunków konkurencji, czy to dyskusji na temat zakazu glifosatu, czy dalszego niezrównoważonego rozwoju dobrostanu zwierząt.

- Produkcja musi opierać się na tym, co faktycznie kupuje nasza populacja, a nie na tym, czego chce część populacji - przekonuje. Rolnictwo jest oczywiście gotowe na dalszy rozwój w zakresie ochrony środowiska i zwierząt, ale w akceptowalnym tempie.

Jeśli chodzi o wdrażanie wymogów Brukseli, zauważył jedynie ciągłe dodawanie kolejnych przepisów krajowych w Niemczech. -Teraz przyszedł czas na ponowne przyjęcie polityki nastawionej na konkurencyjność naszego rolnictwa, np. rozwiązań podatkowych typu wygładzanie zysków, które mogłyby zrekompensować silnie wahające się zyski przedsiębiorstw rolniczych i tym samym zapewnić w przyszłości bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju"  -mówił.

14:50 

Jak podaje RBB, berlińska policja tymczasowo aresztowała kilka osób, które zapalić materiały pirotechniczne. Z obserwacji reporterów RBB na miejscu wynika, że ​​czasami panowała niezwykle gorąca atmosfera. Mówi się, że reporterzy RBB byli nękani, obrażani i uniemożliwiano im wykonywanie pracy.

15:15 

W tym tygodniu zostanie przedstawiony plan działania zawierający środki na rzecz przyszłości rolnictwa. Liderzy Koalicji Śwaiteł Drogowych ogłosili to w poniedziałek po rozmowach z przedstawicielami stowarzyszeń rolniczych.

Partia Ampel chce w tym tygodniu złożyć rolnikom ofertę dotyczącą wdrożenia kilku środków w ramach polityki rolnej do przerwy letniej. - Przedstawimy przejrzysty katalog – powiedział lider grupy parlamentarnej SPD Rolf Mützenich po rozmowie liderów grup parlamentarnych ds. sygnalizacji świetlnej z przedstawicielami stowarzyszeń rolniczych w Berlinie.

16:20

Komisja Rolnictwa Bundestagu przeprowadziła dziś publiczną dyskusję ekspercką na temat sytuacji na rynku mleka. Według rzecznika ds. rolnictwa grupy parlamentarnej CDU/CSU Alberta Stegemanna eksperci potwierdzili, że zniesienie ulgi podatkowej na olej napędowy dla rolnictwa uderzyłoby nieproporcjonalnie mocno w producentów mleka i mleczarnie.

- Konkurencyjność niemieckiego przemysłu mleczarskiego uległaby znacznemu pogorszeniu w porównaniu z UE. Dlatego Koalicja Ampel (pot. Sygnaizacji Świetlnej) musi w końcu wykazać się wnikliwością i całkowicie wycofać zwrot kosztów oleju napędowego dla rolników – powiedział Stegemann.

Eksperci wyjaśnili także, że interwencja w stosunki dostaw przewidziana w art. 148 unijnej Wspólnej Organizacji Rynku Mleka (WOR) byłaby instrumentem nieodpowiednim i biurokratycznym. Taka interwencja w cenę nie poprawiłaby sytuacji finansowej niemieckich gospodarstw mlecznych, a jedynie doprowadziłaby do większej liczby formalności.

16:22

Prezes DBV Joachim Rukwied był już świadomy swojego rozczarowania po dużej demonstracji w Berlinie i po rozmowie z liderami Koalicji Ampel:

- Nie było żadnych rezultatów. Nie zrobiliśmy żadnego prawdziwego kroku naprzód.Tematy omawiane z przedstawicielami koalicji były tematami poruszanymi od 30 lat. W każdym razie, zgodnie z wolą Koalicji Ampel (pot. Sygnaizacji Świetlnej) i liderów jej grup parlamentarnych, należy dalej eliminować rolniczy olej napędowy - mówił Rukwied.

Rukwied nie chce obecnie dalszej eskalacji działań protestacyjnych. Jego zdaniem zależy to od decyzji Bundestagu. Według niego stowarzyszenie rolników czeka na odpowiednie sygnały.

- Protesty zakończyłyby się natychmiast, gdyby rząd federalny wycofał propozycję podwyżki podatków – wyjaśnia Rukwied. W przypadku, gdy ani Koalicja Ampel, ani jej grupy parlamentarne nie zrobią zdecydowanego kroku w stronę rolników, „zastrzegamy sobie prawo do podjęcia dalszych działań - ocenił prezes DB. Według niego termin na to upływa w czwartek wieczorem po posiedzeniu komisji ds. budżetu w Bundestagu.

Konstantin Kockerols, Marko Stelzer

Źródło: topagrar.com

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 05:13