StoryEditor

Prezydent Andrzej Duda wreszcie zabrał głos w sprawie „Piątki dla zwierząt”

Podczas rolniczych protestów, które przetoczyły się przez Polskę we wrześniu i w październiku Prezydent Andrzej Duda raczej unikał jednoznacznych deklaracji w sprawie tego, czy podpisze ustawę „Piątkę dla zwierząt” czy też nie. Spotykał się z przedstawicielami rolników i bardziej wskazywał na ograniczone możliwości, które ma w tym zakresie. Wczoraj podczas wirtualnego spotkanie w ramach Klubów Gazety Polskiej Andrzej Duda przedstawił swojej stanowisko wobec tej kontrowersyjnej dla rolników ustawy.
14.11.2020., 09:11h
Jak informuje portal niezalezna.pl, Prezydent najpierw podsumował swoje spotkania z przedstawicielami branży rolnej i przetwórczej.

– Nie było ani jednego środowiska rolniczego w ostatnich tygodniach, czy to polskich rolników, czy przetwórców, czy związkowców, czy innej grupy, która miałaby pozytywną ocenę tej ustawy. Wszyscy prosili mnie o weto, albo skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zablokować jej wejście w życie – mówił Andrzej Duda.

Dalej Prezydent przedstawił swoją ocenę ustawy, która posłowie PiS niespodziewanie zaczęli procedować we wrześniu w Sejmie.

– Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości. (...) Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie i tych przepisów. Ci ludzie głosowali na mnie w zaufaniu, że będę dbał o polską wieś i polskie rolnictwo Ich interesy przekładają się na interesy konsumentów, bo oni produkują żywność w Polsce - podkreślał.

W ocenie Głowy Państwa, sam czas wniesienia tej ustawy do Sejmu był i jest niekorzystny, ponieważ rolnictwo zmaga się z wieloma problemami, a pandemia też nie sprzyja temu sektorowi gospodarki.

– Te rozwiązania są źle przygotowane, przyszły w złym czasie. Nie robi się takich rzeczy w czasie pandemii, gdy ludzie są zestresowani. Wszystko ma swój czas, swoje zasady, ludziom trzeba dać czas, przewidzieć dla nich odpowiednie odszkodowania. Polska wieś dopiero co zaczęła wychodzić z ubóstwa, gdzie te gospodarstwa zaczynają wyglądać, coraz więcej rolników gospodaruje na europejskim poziomie. Dziś zadajemy im cios? Tym gospodarstwom średniej wielkości, gdzie hodowane jest bydło mięsne? Zaraz, bez żadnego przygotowania? To tak nie może funkcjonować" - stwierdził dobitnie Prezydent Duda.

Przypomnijmy, że w MRiRW trwają prace nad nowym projektem „Piątki dla zwierząt”. Pierwsza wersja ustawy, która burzliwie przeszła przez Sejm i Senat wróciła do Sejmu i na razie wycofano się z jej dalszego procedowania.
Czy nowy projekt też będzie zawierał kontrowersyjne dla rolników zapisy? To będzie można ocenić, gdy ten projekt trafi do konsultacji. Z dotychczasowych wypowiedzi ministra rolnictwa Grzegorza Pudy można jedynie wnioskować, że główne filary pierwszej ustawy o ochronie zwierząt mają zostać w nowej wersji podtrzymane.

oprac. bcz
źródło: niezalezna.pl
Fot. Jakub Szymczuk, KPRP
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 04:10