StoryEditor

Priorytety Jurgiela

Pierwszym priorytetem nowego szefa resortu rolnictwa jest doprowadzenie do zwiększenia liczby ubezpieczających się rolników. 
21.11.2015., 20:11h

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który przewiduje objęcie ochroną szerszej grupy rolników przez przyznanie dopłat budżetowych. W obecnej ustawie dopłaty są do stawki 3,5% od sumy ubezpieczenia, PiS proponuje podniesienie dopłat do stawki 9%.

Drugim wymienionym przez Krzysztofa Jurgiela zadaniem jest zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma wprowadzić realne zabezpieczenia dotyczące obrotu ziemią. Według nowego szefa resortu rolnictwa nabywcą ziemi rolnej w Polsce ma być rolnik indywidualny osobiście prowadzący gospodarstwo rolne, i który nie może sprzedać nieruchomości przez 10 lat. 

Trzecim priorytetem jest przygotowanie stanowiska do negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej. Natomiast czwartym celem jest zmiana polityki zasad rozwoju, tzn. przejście od polityki neoliberalnej, finansowania rozwoju dużych miast na zrównoważony rozwój i danie szansy Polsce powiatowej. Zdaniem Jurgiela, najtrudniejszym wyzwaniem będzie znalezienie recepty na brak stabilizacji na rynkach rolnych, m.in. na rynku wieprzowiny i mleka oraz przygotowanie rozwiązań legislacyjnych i elementów wspierających.

 

oprac. mwal

 

Źródło. Biznes.pl

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:54