StoryEditor

Prof. Krzysztof Szoszkiewicz nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz został wybrany na funkcję rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – poinformowała uczelnia. Zastąpi na tym stanowisku prof. Jana Pikula.
08.06.2020., 15:06h
Nowego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kadencję 2020-2024 wybrało w głosowaniu elektronicznym uczelniane kolegium elektorów.

Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Rolniczym (ówczesna Akademia Rolnicza w Poznaniu). Następnie w 1995 r. uzyskał stopień doktora, a w 2004 r. - stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie kształtowania środowiska. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2011 r. Zainteresowania naukowe profesora obejmują ekologię i ochronę środowiska, bioindykację ekosystemów wodnych oraz ocenę i ochronę bioróżnorodności. Jest autorem i współautorem wielu książek oraz publikacji w tym zakresie.


- Całej społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dziękuję za okazane mi zaufanie – mówi rektor-elekt. 

– Nasza Uczelnia, w obecnym okresie zmian, wymaga efektywnego zarządzania i pracy nad osiągnięciem wysokiej pozycji naukowej. Potrzebuje też lidera, który zna Uczelnię i rozumie jej specyfikę, a jednocześnie ma doświadczenie, zarówno w kierowaniu zespołami, jak i w efektywnym pozyskiwaniu środków finansowych. Wierzę, że moje doświadczenie zawodowe i umiejętności organizatorskie oraz dotychczasowe osiągnięcia pozwalają na realizację strategicznych wyzwań stojących przed nami w nadchodzącej kadencji. Zobowiązuję się do rzetelnej realizacji proponowanego przeze mnie programu i uczynię wszystko aby nasza uczelnia nadal dobrze się rozwijała – zapewnia profesor.

Nowy rektor odbył staże naukowe m.in. w Wielkiej Brytanii w Centre of Ecology and Hydrology – Dorset, Game Conservancy Trust – Fordingbridge i Rothamsted Research Institute (w latach 1995-2005) oraz Szwajcarii w Swiss Agricultural Research Station (1990). 

Jest także członkiem wielu rad naukowych i komitetów m.in.: Rady Naukowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, Rady Naukowej Tucholskiego Parku Krajobrazowego, Komitetu Nauk Agronomicznych PAN (2016-2019), Komitetu Gospodarki Wodnej PAN - Sekcja Ochrony Środowiska Wodnego (2007-2010, 2011-2014), Komisji Nauk o Ziemi przy Oddziale PAN w Poznaniu (2015-2018, 2019- 022), Komisji Klimatu, Zasobów Wodnych i Ochrony Powietrza przy Oddziale PAN w Poznaniu (2019-2022) oraz ekspert Zintegrowanego Monitoringu Środowiska (od 2015).

W latach 2016–2020 pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. Wcześniej obejmował stanowiska kierownika Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska (2009-2017) oraz Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej (2008-2016). 

Na stanowisku rektora Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Szoszkiewicz zastąpi dotychczasowego rektora tej uczelni prof. dr hab. Jana Pikula.
ksz, na podst. UP w Poznaniu
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:11