StoryEditor

Program zwalczania salmonelli w stadach kur będzie kontynuowany, ale…

Rząd planuje w 2021 r. kontynuację programu zwalczania salmonelli w stadach kur. Niestety pieniędzy na ten cel będzie mniej, gdyż w przyszłym roku nie możemy liczyć na jego dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej. To efekt braku porozumienia w sprawie unijnego budżetu.
21.11.2020., 16:11h

„Krajowy program zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus” na rok 2021 jest kontynuacją programu prowadzonego w latach poprzednich. Do tej pory podlegał on współfinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej. W związku z faktem, że do chwili obecnej budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 nie został zatwierdzony, nie jest możliwe zatwierdzenie programu przez Komisję Europejską na rok 2021 oraz  ego współfinansowanie z budżetu UE w 2021 r.

W celu zapewnienia ciągłości realizacji programu proponuje się wprowadzenie „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus” na rok 2021 r. w drodze rozporządzenia ministra rolnictwa. A konsekwencją zaproponowanego rozwiązania będzie jego realizacja na koszt budżetu państwa.

- Główną korzyścią z realizacji programu będzie dalsza redukcja poziomu zakażeń pałeczkami Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus, a tym samym zmniejszone zostanie ryzyko, że zakażone jaja konsumpcyjne zostaną umieszczone na rynku. W konsekwencji powinno to zmniejszyć liczbę zachorowań u ludzi, dzięki czemu powa...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:12