StoryEditor

Rada ds. Rolnictwa zajmie się jutro projektem Krajowego Planu Odbudowy

We wtorek Rada ds. Rolnictwa zajmie się projektem Krajowego Planu Odbudowy. - Oczekujemy precyzyjnej informacji, ile środków z KPO trafi na obszary wiejskie – zapowiada szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski.
22.03.2021., 15:03h
W zapowiedzi jutrzejszego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Rolnictwa chce uzyskać informacje od ministra funduszy i ministra rolnictwa, ile środków trafi na obszary wiejskie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

- Jeżeli takiej precyzyjnej informacji nie ma, to trudno jest tłumaczyć mieszkańcom wsi, że w Krajowym Planie Odbudowy również ich interesy są zabezpieczone – mówi Ardanowski, cytowany przez Kancelarię Prezydenta.

W komunikacie zwrócono uwagę, że na poprzednim spotkaniu minister rolnictwa Grzegorz Puda oraz inni przedstawiciele rządu zapewniali, że „niedostatki finansowania Wspólnej Polityki rolnej zostaną poprawione poprzez transfer środków z Polityki Spójności i funduszy na Krajowy Plan Odbudowy”. 

– Teraz mamy w konsultacjach ten Krajowy Plan Odbudowy zaprezentowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Analizujemy jego zapisy oraz to, czy zapowiedziane środki na uzupełnienie brakujących funduszy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej tam się znajdą; to będzie przedmiotem wtorkowego posiedzenia – wyjaśnia Ardanowski w zapowiedzi jutrzejszego spotkania.
 
Zaznacza, że zgodnie z tabelami finansowymi środki, które zostały dołączone do projektu „są z jednej strony bezpośrednio dedykowane rolnictwu i obszarom wiejskim, to jest około 500 mln euro na wsparcie krótkich łańcuchów przetwórstwa rolno-spożywczego”. 
 
– Oczekuję, że możliwość korzystania z tych pieniędzy będą mieli również rolnicy, którzy chcieliby się zająć również przetwórstwem, choćby w ramach rolniczego handlu detalicznego czy produkcji „małej, ograniczonej, lokalnej”, tzw. MOL-a, a nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa mające zarejestrowaną działalność gospodarczą – mówi.

Ardanowski dodaje, że w KPO zapisane zostały również środki na gospodarkę wodno-kanalizacyjną na obszarach poza aglomeracjami i na szereg programów horyzontalnych, które dotyczą całego społeczeństwa nie tylko mieszkańców wsi czy rolników, jak czyste powietrze, rozwój internetu na obszarach wiejskich, cyfryzacja administracji. 

ksz, oprac. na podst. Kancelaria Prezydenta, PAP
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 15:05