StoryEditor

Rolnicy chcą stałych komisji do szacowania strat w uprawach

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Dolnośląskiego Wojewody Macieja Awiżenia z prośbą o powołanie stałych komisji do szacowania strat w rolnictwie, gdyż obecnie uruchamia się je tylko w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej.
28.05.2024., 12:00h

- Komisje te, wybierane przez Wojewodę na kilka lat, miałyby być uruchamiane tylko w przypadkach, gdy faktycznie wystąpi klęska żywiołowa, a nie zostało to odnotowane przez aplikację określającą straty - podkreśla Dolnośląska Izba Rolnicza. 

Klęski żywiołowe wystepują co roku i wydaje się, że z coraz to większym nasileniem. Mamy do czynienia z przymrozkami wiosennymi, gradem, deszczem nawolnym, suszą i złym przezimowaniem upraw rolnych czy sadów. Według Izby ważne jest aby stałe komisje klęskowe były gotowe do pracy już w trakcie składania wniosków do gmin.

Przykładem jest obecna susza w Polsce, czy ostatnie przymrozki w sadach i uprawach polowych oraz grad. Rolnicy stale mają kłopoty z biznesem pod chmurką. 

image

Susza zbiera żniwo w zbożach ozimych i jarych. Zobacz pierwszy raport IUNG-PIB w 2024 roku!

Długi czas na decyzję i pomoc dla rolników

DIR podkreśla, że obecnie stosowane procedury powoływania poszczególnych komisji wiążą się z wydłużonym czasem, który upływa zanim zostanie podjęta decyzja o ich uruchomieniu.

- Stałe komisje klęskowe, gotowe do działania, pozwoliłyby na szybsze i bardziej efektywne reagowanie na potrzeby rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi. Prośba o powołanie stałych komisji klęskowych jest odpowiedzią na potrzebę szybszego i bardziej precyzyjnego wsparcia rolników w obliczu rosnącej liczby klęsk żywiołowych - zaznacza Izba w apelu do Wojewody. 

oprac. dkol na podst. DIR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:13