Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicze emerytury na nowych zasadach. Sejm przegłosował ustawę

Obrazek

To była jednogłośna decyzja Sejmu. 449 posłów zagłosowało za przyjęciem ustawy, która umożliwi rolnikom dalsze prowadzenia gospodarstwa bez utraty części emerytury. Zapowiadane są także kolejne zmiany w emeryturach tym razem dotyczące ich waloryzacji.

wk2 maja 2022, 10:00

W uchwalonej ustawie znalazł się zapis zgodni, z którym tytuł do podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy będzie stanowiło również prowadzenie działalności rolniczej przez osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Nie będzie już dochodziło do zawieszania wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej, jeżeli emeryt nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.

- W ten sposób będzie nadal istniał czynnik wpływający w umiarkowany sposób na wymianę pokoleń, a z drugiej strony emeryci osiągający dochody z emerytury oraz z działalności rolniczej będą mieć większy udział w finansowaniu systemu ubezpieczenia, który tylko w niewielkim stopniu jest finansowany ze składek ubezpieczonych - napisano w uzasadnieniu.

Koniec z komuną!

- Myślę, że dla rolnictwa polskiego nadszedł bardzo ważny moment, dlatego że rolnicy na tę ustawę czekali od czasu komuny. To komuna wprowadziła zapis bardzo niesprawiedliwy społecznie, to komuna wprowadziła zapis, że aby rolnik mógł mieć emeryturę, to musiał swoją ziemię, swój warsztat pracy oddać albo sprzedać, albo przepisać na swoje dzieci, musiał się po prostu tego narzędzia pracy pozbyć. To było niesprawiedliwe – mówił w Sejmie poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości, który podkreślił, że podczas prac w komisji rolnictwa żaden zapis ustawy nie wzbudził kontrowersji.

Z danych KRUS wynika, że zmiana ta będzie dotyczyć ponad 31 tys. osób uprawnionych do emerytury rolniczej, które otrzymają pełne świadczenie bez zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.

Poparcie opozycji

- Związki i organizacje rolnicze od wielu lat postulowały zmianę prawa w zakresie przejścia na emeryturę w KRUS bez przekazania gospodarstwa rolnego – mówiła posłanka z Platformy Obywatelskiej, która podobnie jak pozostałe kluby opozycyjne zadeklarowała poparcie ustawy.

Będą kolejne zmiany

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli także, że uchwalona ustawa nie kończy zmian w przepisach dotyczących emerytur rolniczych nad, którymi pracuje obecnie MRiRW oraz KRUS.

- Mam na myśli sprawę waloryzacji, naliczenia waloryzacji emerytur rolniczych. To naliczenie, które jest zapisane na tę chwilę, jest nie do końca sprawiedliwe. Waloryzacja, która była ostatnio ogłoszona, wynosiła 7%, ale wiemy o tym, że ta waloryzacja spowodowała, że nie wszyscy rolnicy dostali 7%, a wielu rolników dostało dużo mniej niż 7%. Dlatego kolejne zmiany dotyczące KRUS oraz składek i emerytur dla rolników będą przygotowywane i rolnicy też na to czekają – zapowiedział Robert Telus.

 wk

fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria SejmuWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)