Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rozpychanie się miast kosztem wiejskich gmin

Obrazek

Wiejskie samorządy tracą na zmianach granic gmin, kiedy aglomeracje połykają sąsiadujące z nimi miejscowości. Domagają się od miast z tego tytułu finansowych rekompensat.

Andrzej Sawa18 maja 2019, 08:00
Związek Gmin Wiejskich RP przygotowuje projekt w tej sprawie. Pracuje nad zmianą art. 4 ustawy o samorządzie gminnym, bowiem zdaniem samorządowców jest on zbyt ogólny. Powinien być bardziej doprecyzowany.

Na jego podstawie Rada Ministrów może zmieniać granice gmin, dołączając część miejscowości do miasta, zaś gmina nie może się od takiej decyzji odwołać do sądu. Na skutek tego inwestycje zrealizowane przez gminę często na kredyt przechodzą na własność miasta bez żadnego odszkodowania. Zobowiązanie finansowe z tego tytułu spoczywają na macierzystej gminie.

Nikt jej też nie zapłaci odszkodowania. Wiejscy samorządowcy uważają to wręcz jako wywłaszczenie bez odszkodowania.

ZGW RP składa propozycje, by gminy, które tracą na zmianie granic uzyskały status strony postępowania podziałowego, do którego miałyby zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i miały możliwość odwołania się do sądu administracyjnego. Teraz wszystko dzieje się poza wiedzą gmin wiejskich, które przy przejmowaniu części ich powierzchni nie mają nawet prawa wglądu w dokumenty. Muszą o nie występować w trybie dostępu do informacji publicznej.

ZGW RP proponuje też, by w trakcie kadencji danego samorządu tylko raz można było zmienić granice między gminami, aby wiejskim gminom łatwiej było planować inwestycje komunalne. Domaga się też, by konsultacje obywatelskie wśród mieszkańców krojonych gmin były wiążące. Obecne przepisy pozwalają przyłączenie sołectwa do sąsiedniego miasta nawet wbrew woli mieszkańców.

Dla przykładu, od 2006 r. powierzchnia Rzeszowa zwiększyła się z 54 do 126 km2 kosztem sąsiednich gmin. ZGW zamierza przedstawić swój projekt na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz do Kancelarii Prezydenta RP. Liczy, że ta przejmie ich inicjatywę.
as


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)