StoryEditor

Rozszerzenie ATM na Ukrainę: wypracowano kompromis, o który zabiegała Polska!

W ubiegłym tygodniu nie udało się osiągnąć kompromisu odnośnie wzmocnienia barier, które miałyby zapobiegać dalszym zakłóceniom na rynku zbóż z Parlamentem Europejskim. Mimo tego kraje UE jednak zgodziły się ponownie negocjować i udało się osiągnąć kompromis. Co ustalono i czy to już pewne?
28.03.2024., 09:39h

- Ambasadorowie UE zgodzili się na nowy kompromis w sprawie rozszerzenia środków handlowych (ATM) na Ukrainę, zapewniając zrównoważone podejście między wsparciem dla Ukrainy a ochroną rynków rolnych UE. Kompromis ten zostanie teraz przedstawiony @Europarl_EN z myślą o szybkim osiągnięciu porozumienia – poinformowała belgijska prezydencja Rady Europejskiej.

Wczoraj ambasadorowie UE zgodzili się na wznowienie negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie dalszego przedłużenia środków liberalizacyjnych z Ukrainą do czerwca 2025 r. W zeszłym tygodniu kilka państw członkowskich sprzeciwiło się treści porozumienia.

ATM (autonomiczne środki handlowe), które wprowadzono w 2022 r. mają wygasnąć w czerwcu br. Głównie kraje graniczące z Ukrainą, poszkodowane w wyniku napływu zbóż i innych produktów rolnych sprzeciwiały się handlu pozbawionemu barier.

20 marca unijni negocjatorzy w Radzie i Parlamencie zgodzili się na rozszerzenie wykazu importowanych produktów uznawanych za „wrażliwe” m.in. drób, jaja, cukier, owies, kukurydzę, kasze i miód, co skutkowałoby uruchomieniem automatycznych mechanizmów ochronnych. Nie udało się wprowadzić na listę jęczmienia i pszenicy (ta ostatnia ma być monitorowana przez KE). Okres referencyjny dla wielkości importu produktów miał obejmować lata 2022–2023. Okres ten jest niewystarczający, gdyż nie obejmował wielkości handlu przed wojną w Ukrainie. Polska i Francja nalegały wówczas na rozszerzenie tego okresu na 2021 r.

Kompromis osiągnięty i co dalej?

Jak ustalono podczas wczorajszego spotkania wydłużono okres referencyjny, obejmującego również drugie półrocze 2021 r. – kiedy ukraiński eksport do UE był niższy.

Pojawia się jednak pytanie, co zrobi Polska z jednostronnym zakazem importu, które zostało nałożone we wrześniu 2023 r., bo nadal polski rząd prowadzi negocjacje z Ukrainą na ten temat, aby wypracować alternatywne rozwiązanie.

Zaproponowany kompromis zostanie przedstawiony Komisji Handlu Międzynarodowego i ma zostać omówiony podczas ostatniego posiedzenia obecnej kadencji PE, które odbędzie się 9 kwietnia. To ostatni gwizdek na jakiekolwiek zmiany w tej sprawie.

Jeżeli posłowie do Parlamentu Europejskiego w komisji zgodzą się na zmienione środki, odbędzie się głosowanie i Rada Europy zatwierdzi zmiany. Co się stanie jeśli nie zostaną one zatwierdzone?

Jak twierdzi portal euractiv.com UE może powrócić do przedwojennych ram handlowych z Ukrainą, czyli do pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), przywracając kontyngenty i cła importowe.

Oprac. dkol na podst. euractiv/RMF FM/ EU2024BE

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 11:42