StoryEditor

Ruszają konsultacje dot. programu azotanowego!

  11 lipca 2022 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji tzw. programu azotanowego. Będą one trwać do 1 sierpnia, a resort infrastruktury przewiduje cykl spotkań on-line, w których będą mogli wziąć udział rolnicy.
12.07.2022., 16:07h

Ministerstwo infrastruktury zaprosiło wszystkich rolników, organizacje rolnicze i doradców rolnych do udziału w konsultacjach społecznych projektu aktualizacji „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, tzw. programu azotanowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Co proponuje rząd w sprawie programu azotanowego?

Podstawą konsultacji społecznych będzie projekt przygotowany przez ministerstwo infrastruktury. Proponuje się w nim m.in. następujące terminy stosowania nawozów:


Ale jednocześnie rząd zastrzega, że wcześniejsze stosowanie nawozów, przed terminami, o których mowa w tabeli 2, możliwe jest w okresie od 1 lutego do 28 lub 29 lutego, jeżeli dla roślin ozimych, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych data przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg wynosi 3 °C, a dla pozostałych upraw data przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg wynosi 5 °C.

Szczegóły proponowanych zmian w programie azotanowym można znaleźć na stronie gov.pl.

Czas do koń...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 09:22