StoryEditor

Rząd odkupi 7 mln chryzantem. Resort rolnictwa podsumowuje akcję

- Do tej pory posiadacze chryzantem, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy złożyli 5,3 tys. wniosków na kwotę 84 mln zł - poinformował dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda. Dodał, że część wniosków została wysłana pocztą i jeszcze nie dotarła do ARiMR. Na ten cel rząd zabezpieczył 180 mln zł.
12.11.2020., 11:11h
W ubiegły piątek minął termin składania wniosków o przyznanie pomocy od posiadaczy chryzantem, którzy ponieśli straty w związku zamknięciem cmentarzy spowodowanym epidemią koronawirusa.

- Akcja odkupowania chryzantem się udała. Ne tę chwilę złożono 5,3 tys. wniosków w kwocie 84 mln zł. Jest to 7 mln sztuk żywych kwiatów: 3,3 mln doniczkowych i 3,7 mln kwiatów ciętych - wyliczył minister Puda.

Liczba wniosków nie jest ostateczna, gdyż część przedsiębiorców wysłała dokumenty pocztą i jeszcze nie dotarły one do biur ARiMR.

Minister zaznaczył, że z pomocy mogli skorzystać wszyscy, którzy zostali finansowo dotknięci np. rolnicy, przedsiębiorcy czy handlowcy chryzantem.

W jego ocenie stawka rekompensaty 20 zł za doniczkę chryzantem i 3 zł za kwiaty cięte jest bardzo korzystna.

-  Rolnicy, przedsiębiorcy wiedzą, że ta kwota jest kwotą dobrą. Nie spodziewali się takiego ruchu ze strony rządu. Ta cena jest dobra, bo zapewnia zysk wszystkim, którzy handlują kwiatami - ocenił Puda.

Na odkupienie kwiatów rząd zabezpieczył 180 mln zł. 

Z kolei dziś mija termin składania wniosków przez instytucje zainteresowane odbiorem chryzantem.

- Dziś do końca dnia można składać wnioski. Wiem, że w wielu miejscach są jeszcze do odebrania kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe. Także można się dziś zgłaszać, by do 16 listopada je odebrać i zagospodarować je. Widziałam, że wiele samorządów było zainteresowane odbiorem chryzantem i miejsca np. przed urzędami gmin już zostały kwiatami pięknie ozdobione. Tak więc myślę, że ta akcja zostanie dobrze wykorzystana przez samorządy i organizacje pozarządowe  – powiedziała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.


Poinformowała też, że do ARiMR płynęło do tej pory około 5 tys. deklaracji odbioru chryzantem od organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego lub innych instytucji publicznych.


Wypłata rekompensat ma się rozpocząć w ciągu najbliższych dni i potrwać do końca roku. 

O wsparcie mogli starać się producenci i sprzedawcy, którzy na dzień złożenia wniosku posiadali przeznaczone do sprzedaży co najmniej 50 szt. doniczkowych chryzantem w fazie pełnej dojrzałości lub co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych.

ksz, fot. MRiRW
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:31