Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rządowa pomoc do paliwa opałowego. Które paliwa poza węglem obejmie wsparcie?

Obrazek

 

Ceny paliw w ostatnim czasie nie rosną, jednak ich wartość po podwyżkach jest wciąż wysoka. Choć do rozpoczęcia sezonu grzewczego pozostało jeszcze trochę czasu, to już dziś wiele osób martwi się o to, czy będzie w stanie ogrzać swoje domy.

1 sierpnia 2022, 12:19

Dotychczas rząd poinformował jedynie o wsparciu gospodarstw, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Jakie decyzje zostały podjęte w sprawie osób, które ogrzewają domy innymi paliwami?

Rząd chce przyznać dopłaty do paliw innych niż węgiel

Według nieoficjalnych źródeł rząd podjął polityczną decyzję, na podstawie której, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, ma przygotować przepisy umożliwiające wprowadzenie dopłat dla gospodarstw ogrzewających swoje domy piecami na paliwa inne niż węgiel. Dzięki podjęciu takich decyzji władze dążą do zdementowania zarzutów, jakoby wypłacenie dodatku węglowego dyskryminowało osoby ogrzewające domy innymi paliwami.

Dodatek do zakupu paliw od rządu – czy do wszystkich?

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, wprowadzony dodatek będzie wypłacany na zakup:

·        oleju opałowego,

·        pelletu,

·        gazu LPG.

Możliwe, że dopłaty będą również wypłacane osobom posiadającym piec na drewno, ale nie jest to pewne.

Dodatek do paliw – ile wyniesie?

Nie jest znana dokładna kwota, która będzie wypłacana do zakupu poszczególnych paliw. Kwota zatwierdzonego dodatku węglowego wynosi 3 tys. zł, jednak nie oznacza to, że dopłaty do innych paliw będą oscylowały w tych granicach. Najprawdopodobniej wysokość wypłacanej kwoty będzie proporcjonalna do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw.

W jaki sposób rząd chce wpłynąć na obniżenie cen paliw?

Jak informuje “DGP” rząd zastanawia się nad dwoma innymi rozwiązaniami, których wprowadzenie obniżyłoby koszty zakupu paliw.

Pierwszym z prawdopodobnych rozwiązań jest stworzenie ustawy pomocowej dla ciepłowni, której plany powstają w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Projektowana ustawa będzie zapewniała rekompensatę lub dodatek na zakup paliw.

Drugim z pomysłów jest objęcie tarczą antyinflacyjną pelletu, oleju opałowego i węgla. Jeśli rząd zdecydowałby się na realizację takiego projektu, oznaczałoby to obniżenie stawek podatku VAT. Nie są jednak znane rodzaje opałów, które zostałyby objęte tą tarczą i póki co, nie wiadomo, o ile zostałby zmniejszony VAT. Obowiązująca aktualnie tarcza będzie wydłużana 1 listopada, wtedy też projekt dotyczący tarczy antyinflacyjnej miałby wejść w życie.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)