StoryEditor

Rolnicy mogą już składać wnioski o szacowanie strat z 2022 roku. Aplikacja działa!

Rolnicy wreszcie mogą składać wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez suszę. Aplikacja suszowa działa!
29.07.2022., 16:07h

Aplikacja suszowa wreszcie działa

Wreszcie po wielu tygodniach oczekiwań, próśb i apeli ze strony rolników resort rolnictwa uruchomił aplikację suszową. Za jej pośrednictwem producenci rolni poszkodowani w wyniku tegorocznej suszy będą mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód.

- Informujemy, że została uruchomiona aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą" - podało ministerstwo rolnictwa. Rolnicy mają czas na złożenie wniosku o oszacowanie szkód nie później niż do 15 października.

Aplikacja suszowa nie działała przez zmiany kadrowe

Przypomnijmy, że poślizg z uruchomieniem aplikacji resort tłumaczył... zmianami kadrowymi. 

- Aplikację przygotowało ministerstwo cyfryzacji, wspólnie z resortem rolnictwa, IUNG, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i ARiMR, z której importuje się dane z kampanii o dopłaty bezpośrednie. Ale ministerstwo cyfryzacji wraz z całym zespołem przeszło przed rokiem pod KPRM. I w tym roku został wydzielony odrębny pion cyfryzacji i informacji, czyli Centralny Ośrodek Informatyczny. I tam został zmieniony skład osób odpowiedzialnych za aplikację suszową. I to jest główny powód, dlaczego aplikacja nie działa, choć wszystko jest gotowe. Testy też już były robione – poinformowała Aleksandra Szelągowska z MRiRW.

W tamtym roku aplikacja została uruchomiona 4 czerwca.

Susza dziesiątkuje plony w całej Polsce

Niestety, w tym sezonie o pomoc suszową może ubiegać się bardzo wielu rolników, bo deficyt wody poważnie redukuje plony w całej Polsce. 

W ostatnim okresie monitorowania – od 21 maja do 20 lipca – IUNG odnotował wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski w 14 województwach, na 12 uprawach.


oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.com

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:01