StoryEditor

Rządowe wsparcie dla polskich firm

1. lutego weszła w życie nowelizacja ustawy antykryzysowej z 2013 roku, zawierająca zapisy pozwalające rządowi na wsparcie firm, które ucierpiały w wyniku skutków rosyjskiego embarga. Rada Ministrów planuje przeznaczyć w 2015 roku 500 mln zł dla firm z branży handlowej, przetwórczej i transportowej.
02.02.2015., 08:02h

Według szacunków rządu w ok. 4 tys. polskich firm nastąpił 15-proc. spadek obrotów z powodu zamknięcia rosyjskich granic na polskie towary. Nowelizacja przepisów ma pomóc ok. 26 tys. pracownikom tych firm w ochronie miejsc pracy. Wsparcie to będzie polegało na przeznaczeniu 500 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, w których pogorszyła się sytuacja finansowa na skutek embarga. Ale nie tylko. Pieniądze będzie można także otrzymać na opłacenie składek w ZUS i szkolenia dla pracowników.

Przedsiębiorcy będą mogli starać się o utrzymanie zatrudnienia między innymi poprzez wprowadzenie przestoju ekonomicznego. W tym czasie pracownicy nie wykonują pracy ale otrzymują wynagrodzenie. Będzie tez możliwość zmniejszenia czasu pracy zatrudnionego i uzyskania dofinansowania. Będzie można też starać się o sfinansowanie szkoleń. W sumie nowelizacja daje przedsiębiorcom z jednej strony czas na znalezienie nowego rynku i może zmianę profilu firmy, a z drugiej dostosowanie pracowników do nowych wyzwań, które przed nimi staną. bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 11:29