StoryEditor

Są pieniądze na pomoc dla poszkodowanych przez burze

Wczoraj premier Ewa Kopacz spotkała się z wojewodami i szefami służb, by omówić skutki nawałnic, które przeszły ostatnio przez Polskę, niszcząc około 120 budynków i pozostawiając wiele gmin bez prądu, a ludzi bez dachu nad głową.
09.07.2015., 13:07h

W związku z tą sytuacja, pani Premier podkreśliła, że należy niezwłocznie pomóc osobom poszkodowanym i dlatego zwróciła się do wojewodów, aby na bieżąco śledzili sytuację i reagowali tam, gdzie jest to konieczne. Zaapelowała także o jak najszersze informowanie społeczeństwa o zagrożeniach.

W wyniku burz pozbawionych dostaw prądu jest ok. 240 tys. odbiorców. Zginęła 1 osoba (w województwie śląskim), a rannych zostało 5. Poszkodowanym pomagali strażacy. Komendant Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz powiedział, że w całym kraju PSP interweniowała 2 110 razy, pomagając usuwać powalone konary, udrażniając drogi czy zabezpieczając uszkodzone dachy.

Utrudnienia dotknęły także podróżnych. Odwołano 160 pociągów. Minister infrastruktury Maria Wasiak podkreśliła, że przewoźnicy informowali pasażerów na bieżąco o sytuacji, dostarczali wodę oraz uruchomili komunikację zastępczą – poinformowało rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jednocześnie minister Huskowski stwierdził, że w budżecie są pieniądze dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic.

Według aktualnych ostrzeżeń IMGW, dzisiaj słabe burze z porywami wiatru do 75 km/h możliwe są na południu i wschodzie kraju. Natomiast w nocy (9/10.07) do końca tygodnia prognozy nie przewidują burz.  oprac. ag

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:35