StoryEditor

SARS-CoV-2 u norek będzie na liście chorób zwalczanych z urzędu

W ekspresowym tempie rząd likwiduje lukę prawną i stwarza podstawy do badania i zwalczania koronawirusa wśród norek. W ten sposób SARS-CoV-2 u norek znajdzie się na liście chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu. 
25.11.2020., 13:11h
W rozesłanym właśnie do konsultacji społecznych rozporządzeniu MRiRW przyznaje, że obecnie prawodawstwo weterynaryjne nie przewiduje zwalczania w odniesieniu do zakażeń SARS-CoV-2 u norek. Dlatego w przypadku wykrycia tej jednostki chorobowej w stadzie nie istnieje możliwość podjęcia działań administracyjnych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w celu zwalczenia tej choroby.

Ale zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, choroby zakaźne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania na obszarze całego kraju lub jego części. Aktualna sytuacja epizootyczna i epidemiczna związana z zagrożeniem występowania zakażeń SARS-CoV-2 na fermach norek, jak również konieczność zapewnienia ochrony zdrowia publicznego, upoważniły ministra rolnictwa do dodania do listy chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

Pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2 wykryto u ludzi pod koniec 2019 r. w miejscowości Wuhan w Chinach. Jednakże, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa na całym świecie i rozwojem pandem...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 22:34