Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Specustawa dot. ASF w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm

Obrazek

W ekspresowym tempie przez Sejm przechodzi ustawa, która ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń. Główną kontrowersją jest sprawa wzmożenia odstrzału dzików oraz penalizacja utrudniania polowań.

wk20 grudnia 2019, 16:45
Projekt we wtorek wieczorem pojawił się w Sejmie, w środę na komisji rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie, a w czwartek odbyła się już debata plenarna. Poseł sprawozdawca podkreślał, że takie rozwiązania są konieczne, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

-  Ta ustawa jest oczekiwana przez środowiska myśliwych, rolników, hodowców, ogólnie rzecz biorąc, przez Polaków. Jest to jedna z ustaw, które pomagają w walce ze straszną rzeczą, tragiczną, w walce z ASF-em. Mówię do wszystkich posłów. Tych, którzy się znają, i tych, którzy się nie znają. ASF to afrykański pomór świń. Jest to dla Polski sprawa bardzo ważna i bardzo trudna, dlatego że dziesiątkuje hodowle trzody chlewnej, spędza sen z powiek wielu rolnikom, hodowcom, zmienia strukturę hodowli w Polsce – przekonywał poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości, który ubolewał, że są w kraju grupy ludzi, które utrudniają walkę z wirusem.

Celem ustawy jest przyśpieszenie depopulacji dzików, także przy użyciu służb mundurowych oraz kary za utrudnianie polowań przez ekologów. I to te sprawy wzbudziły najwięcej wątpliwości wśród posłów opozycji.
- Przedstawiony projekt dobitnie pokazuje nieudolność i brak skuteczności rządu Mateusza Morawieckiego w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Po 4 latach chaotycznych i bezzasadnych działań rządu dowiadujemy się dzisiaj, że polskie rolnictwo stoi wobec zagrażającej mu katastrofy i zapaści wskutek rozprzestrzeniającej się epidemii. I co w takiej sytuacji proponuje nam rządząca partia? Proponowana ustawa, przygotowana na kolanie i kolanem przepychana przez Sejm, jest przyznaniem się rządu do kompletnej klęski dotychczasowej strategii. Przesłana nam pod osłoną nocy ustawa kładzie fundament pod wprowadzenie stanu wojennego dla polskiej przyrody. Jej celem i skutkiem będzie nie eliminacja ASF, ale totalna eksterminacja dzika w Polsce – mówił poseł Tomasz Aniśko z Koalicji Obywatelskiej, który zakwestionował zasadność potrzeby odstrzału dzików. - 1200 czołowych polskich naukowców wypowiedziało się jednoznacznie, że są przeciw potraktowaniu masowego wybijania dzików jako panaceum na epidemię ASF. Nie ma po temu żadnych naukowych, racjonalnych podstaw, a jedynie są motywacje stricte polityczne – dodał poseł Aniśko. 

Klub Koalicji Obywatelskiej zaproponował przyjęcie do ustawy swoich poprawek lub odrzucenie jej w całości. Podobnie postawił sprawę klub Polskiego Stronnictwa Ludowego. Stefan Krajewski wprost obarczył winą za rozprzestrzenianie się ASF rząd Prawa i Sprawiedliwości
- Mieliście tyle pomysłów, jak byliście w opozycji, jeżeli chodzi o to, co zrobicie, żeby ASF się nie rozprzestrzeniał. Utrzymaliśmy te trzy ogniska. Wszedł minister Jurgiel, który poluzował wszystkie normy i rozwlókł ASF po całym kraju. Te służby woziły zwłoki utylizowanej trzody do województwa kujawsko-pomorskiego przez cały kraj. Ostrzegaliśmy, że kiedy ASF przekroczy Wisłę, będzie problemem całego kraju. Nie słuchaliście tego, nie zmienialiście. Jeśli chcecie realnie przeciwdziałać ASF, pieniądze powinny trafić do powiatowych lekarzy weterynarii – mówił poseł Krajewski.

Ustawę poparł klub Konfederacji, który zwrócił jednak uwagę na zbyt szybki i nieprzemyślany sposób procedowania ustawy.
Dyskusję podsumował wiceminister rolnictwa, który zakwestionował argumenty opozycji dotyczące naukowych opinii przeciwko odstrzałowi dzików. Zwrócił uwagę, że taką metodę walki z ASF popiera Komisja Europejska oraz Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności – EFSA.

- Konieczna jest penalizacja świadomego utrudniania polowań z dwóch względów. Po pierwsze, to utrudnianie, tak zaobserwowaliśmy, zagraża życiu ludzkiemu, i to jest motyw tutaj główny i oczywisty. A po drugie, co również bardzo ważne, jest realizowane tu zadanie państwowe o olbrzymim, fundamentalnym znaczeniu dla polskiej racji stanu i także z tego powodu ta penalizacja musi być przewidziana – dodał wiceminister Szymon Giżyński.

Dzisiaj projektem ustawy zajęły się sejmowe komisje rolnictwa i ochrony środowiska, które negatywnie zaopiniowały poprawki opozycji. Głosowanie nad całością ustawy możliwe jest jeszcze w piątek po południu. Potem projekt trafi do Senatu.

Aktualizacja 20.12.2019 godz. 16:39

Sejm przegłosował specustawę dot. ASF.
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)