StoryEditor

„Spichlerz Północy” – Elewarr inwestuje w rozwój magazynu

Spółka Elewarr ogłosiła 26 kwietnia br. postępowanie na wyłonienie wykonawcy inwestycji „Kompleksowa rozbudowa oraz modernizacja obiektów magazynowych w Elewatorze Bartoszyce, w tym zwiększenie dotychczasowej bazy magazynowej o kolejne 10 000 ton pojemności i podniesienie stanu infrastruktury elewatora na wyższy poziom technologiczny”.
27.04.2023., 14:04h

Realizacja projektu „Spichlerz Północy”

- Rozbudowa i modernizacja elewatorów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego to wspólny sukces Krajowej Grupy Spożywczej S.A. oraz Elewarr sp. z o.o. W projekcie „Spichlerz Północy” istotnym jest fakt, że zakłada on wsparcie polskich rolników, a przy tym rozwój Spółki Elewarr, jako stabilnego partnera dla producentów. Dzięki inwestycji możemy wspólnie działać na rzecz rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego – podkreśla Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.

10 000 ton pojemności magazynowej

Magazyn Bartoszyce to m.in. zwiększenie powierzchni do przechowywania o 10 000 ton. Inwestycja zakłada:
  • wybudowanie 10 sztuk baterii metalowych silosów lejowych,
  • budowę oraz montaż nowego zadaszonego kosza przyjęciowo-załadunkowego wraz z ciągami transportowymi, aspiracją i samochodową wywrotnicą belkową.
Na terenie elewatora ma również powstać nowa suszarnia pod skup zboża, rzepaku i mokrej kukurydzy. Zostaną wykonane także niezbędne prace ziemne, budowlane, a także fundamentowe i konstrukcyjne.

- Dzięki rozbudowie naszego magazynu w ramach realizacji koncepcji „Spichlerz Północy” będziemy mogli zwiększyć skalę działalności naszej Spółki i skalę obsługi rolników zainteresowanych współpracą. Powiat bartoszycki wraz z okolicznymi powiatami ma duży potencjał rolniczy, który możemy jeszcze lepiej wykorzystać, aby rozwijać polskie rolnictwo. Chcemy, aby Spółka Elewarr była kojarzona z wysoką jakością, innowacyjnością i profesjonalizmem – zaznacza Prezes Zarządu Elewarr sp. z o.o. Hubert Grzegorczyk.

W ramach projektu Spichlerz Północy Spółka Elewarr rozbudowuje swój obiekt znajdujący się w Braniewie. 18 marca 2023 roku Prezes Zarządu Elewarr Hubert Grzegorczyk, w obecności Wiceministra Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki, posła na Sejm RP Leonarda Krasulskiego oraz p.o. Prezesa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Tomasza Regi, podpisał umowę na wykonawstwo z Tornum Polska.
Zaraz po podpisaniu umowy, rozpoczęto prace budowlane. Na ten moment udało się zdemontować urządzenia starej technologii, wyburzyć magazyn płaski, a także rozpocząć wylewkę pod nowy kosz przyjęciowy i przystąpiono do planowania terenu pod nowe silosy.

Jak zapewnia generalny wykonawca inwestycji w Braniewie, elewator zostanie oddany do użytku przed tegorocznymi żniwami.

- Nasza inwestycja w Braniewie to inwestycja wieloaspektowa i perspektywiczna. Ta inwestycja poza wymiarem ukierunkowanym na działalność Spółki jest również inwestycją w rozwój regionu i lokalnego rolnictwa. Daje szansę terenom popegeerowskim na rolnicze przebranżowienie się. Rozwój magazynu w Braniewie ukierunkowany jest na większy skup od rolników takich asortymentów jak rzepak, pszenica i kukurydza. Nowoczesna technologicznie infrastruktura umożliwia dynamiczny obrót operacyjny, skraca czas obsługi rolników i podnosi wydajność wszystkich oferowanych i świadczonych usług przez Magazyn. W 2021 r. złożyliśmy obietnicę lokalnym rolnikom, że Spółka zmodernizuje i rozbuduje elewator w Braniewie, że traktujemy tę sprawę honorowo i ambicjonalnie. Aktualnie spełniamy tę obietnicę. Spółka nastawiona jest na rozwój lokalnego rolnictwa, utrzymanie zdolności produkcyjnej i realizację zadań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Aktywność gospodarcza Elewarr to nie tylko czysty biznes, ale także misja społeczno-gospodarcza – powiedziała Monika Parafianowicz, Wiceprezes Zarządu Elewarr sp. z o.o.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: elewarr.pl
Fot: elewarr.pl
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:07