StoryEditor

Susza 2019 w Wielkopolsce – prawie miliard złotych strat!

Wielkopolska jest jednym z województw najbardziej dotkniętych tegoroczna suszą. O tym jak przebiega szacowanie strat rozmawialiśmy ze Zbigniewem Królem - zastępcą dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
16.08.2019., 09:08h
Według najnowszych danych w województwie Wielkopolskim straty z powodu suszy zgłosiło już ponad 75,5 tys. gospodarstw rolnych. Komisje wciąż jeszcze szacują straty, ale według ostatnich informacji osiągnęły one już prawie miliard złotych. Według raportów IUNG w Wielkopolsce suszą dotknięte są wszystkie gminy i wszystkie uprawy podlegające monitoringowi.

Jak wyjaśnia Zbigniew Król, do połowy sierpnia do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu spłynęły 6124 protokoły suszowe, z czego połowę już zweryfikowano. W tym roku szacowanie strat powinno przebiegać szybciej, ponieważ większość upraw późno schodzących z pola takich jak buraki czy ziemniaki już teraz w raportach IUNG objęta jest susza i można w nich szacować straty. W ubiegłym roku suszę w tych uprawach ogłoszono dopiero we wrześniu co wydłużyło procedurę ze względu na konieczność doszacowania strat w tych uprawach.

Więcej o stratach suszowych i o tym jak w tym roku przebiega ich szacowanie w Wielkopolsce w materiale filmowym - ZOBACZ!
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 02:13