Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Susza, przymrozki, gradobicia... Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Obrazek

Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” oraz Fundacja AgroUnia złożyły dziś w Kancelarii Premiera RP wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie Polski. Chodzi o klęskę suszy oraz przymrozki wiosenne, gradobicia, powodzie i trąby powietrzne – słowem wszystkie nieszczęścia, które dotknęły rolników w różnych rejonach kraju.

Bartłomiej Czekała10 lipca 2019, 17:16
W piśmie kierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego ZZRR „Solidarni” i AgroUnia wnoszą o „Ogłoszenie Klęski Żywiołowej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej celem ochrony gospodarki i Narodu Polskiego”. Wniosek związany jest z wystąpieniem w Polsce niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które dotknęły rolników w różnych regionach.

Wnioskodawcy wymieniają: klęskę suszy z przełomu marca i kwietnia, przymrozki wiosenne także z marca i kwietnia, powódź w Małopolsce, w woj. świętokrzyskim i na Podkarpaciu oraz trąb powietrznych i gradobicia w woj. lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, łódzkim i świętokrzyskim.

Zdaniem tych organizacji wymienione anomalia pogodowa dają pełną przesłankę do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, ponieważ rolnicy ponieśli znaczne straty finansowe i obniżone będą plony, co oznacza także zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Wnioskodawcy przeczą także ustaleniom IUNG w Puławach w sprawie ustalania w Polsce suszy w marcu i kwietniu br.

Treść całego pisma do premiera Morawieckiego zamieszczamy poniżej. Pismo podpisali i złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przewodniczący ZZR „Solidarni” Marcin Bustowski i szef Fundacji AgroUnia Filip Pawlik.


Fot. P. StempniakPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)