StoryEditor

Trąby powietrzne i silne wichury. Przed nami groźny weekend

Uwaga! Przed nami dwa dni z bardzo silnym wiatrem. IMGW wydał alerty najwyższego stopnia.
18.02.2022., 15:02h

Jeszcze trwa usuwanie skutków czwartkowych wichur, które nawiedziły Polskę, a już ten weekend czeka nas kolejny huragan.

Najwyższe alerty w wielu województwach. Może powiać do 130 km/h 

Prognozy pogody są tak niepokojące, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części kraju alerty najwyższego stopnia, czyli trzeciego. Obowiązywać będą dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, a także dla części województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na tych obszarach stała prędkość wiatru ma wynosić od 35 do 50 km/h. A w porywach może osiągnąć nawet do 130 km/h.

W weekend będzie wiać silniej niż w czwartek. To bardzo zła wiadomość, zwłaszcza, że najsilniejszy wiatr znów ma pojawić się na północnym zachodzie Polski, czyli tam, gdzie 16 lutego przeszły trąby powietrzne.

- Do tej pory najsilniej wiało nad morzem (Ustka 68 km/h) i na wschodzie (Włodawa 68 km/h). Porywy wiatru nie przekroczyły 70 km/h, ale przypominamy, że to dopiero dziś wieczorem, w nocy i jutro w ciągu dnia prognozowany jest najsilniejszy wiatr – zaznacza IMGW.

W weekend wichury i trąby powietrzne będą silniejsze niż ostatnio

IMGW ostrzega, że po niżu Dudley, który już znacznie się przesunął na wschód kraju, do Polski wkroczy kolejny – Eunice. Przyniesie ze sobą gwałtowne porywy wiatru, deszcz, deszcz ze śniegiem i lokalne burze. Nie wykluczone są także trąby powietrzne. 

Już dzisiaj w nocy wiatr o kierunku południowo-zachodnim może dochodzić w porywach na wybrzeżu do 125 km/h, na zachodzie i w centrum do około 100 km/h. W Karpatach porywy wiatru będą do 130 km/h, w Sudetach – do 150 km/h.

W sobotę wiatr w ciągu dnia będzie silny, a nad morzem bardzo silny – od 45 do 60 km/h. Nad morzem porywy wiatru do 125 km/h, na północy kraju do 110 km/h, a na pozostałym obszarze do 90 km/h. Bliżej nocy można będzie odczuć stopniowe osłabnięcie.

Od niedzieli niż będzie słabnąć.

Pomoc dla poszkodowanych przez wichury

Warto w tym miejscu przypomnieć, że każdy, kto został poszkodowany w wyniku klęsk żywiołowych, może ubiegać się o pomoc finansową za pośrednictwem wojewody. 

Kwota zasiłku wynosi do 6 tysięcy zł. Pieniądze wypłaca ośrodek pomocy społecznej.

Można też uzyskać pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego. W tym przypadku kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych,  ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).

Z kolei na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego przewidziano pomoc w wysokości 200 tysięcy złotych.

Inne możliwe formy pomocy dla poszkodowanych przez żywioł to:

  • Udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania.
  • Praca socjalna.
  • Poradnictwo specjalistyczne.
  • Wsparcia w formie interwencji kryzysowej.
  • Pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

- Mamy skonstruowane w systemie zarządzania kryzysowego przepisy prawa, które mówią o tym, że wojewoda oraz właściwe służby podejmują działanie przede wszystkim ratunkowe, by pomóc na bieżąco osobom, które straciły np. dach nad głową, tak aby zabezpieczyć ich majątek ten który przetrwał - tak podczas konferencji prasowej w czwartek mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Maryia Khamiuk, Kamila Szałaj, fot. OSP Raszyn, zniszczenia po przejściu wichury 16/17 lutego 2022 r.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:24