StoryEditor

UE daje zielone światło dla małych ubojni

Komisja Europejska zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w Polsce. Oznacza to, że rolnicy uzyskają w końcu prawo do uboju zwierząt w gospodarstwach. Pierwsze małe ubojnie mogą powstać od lutego.
30.12.2019., 09:12h
Do tej pory sprzedaż takich wędlin czy mięsa była niezgodna z prawem. Rolnik, który chciał zabić zwierzę, musiał skorzystać z usług ubojni. Tam mięso było badane i sprzedawane, lub przerabiane na wędliny. Jednak w Unii dozwolone jest tworzenie tzw. małych ubojni.

– W całej Europie funkcjonują rozwiązania, które pozwalają rolnikom na zakładanie małych ubojni przy gospodarstwach. Wymogi nie są skomplikowane. Należy m.in. ukończyć kurs rzeźnika. Mięso można przerabiać na wędliny i sprzedawać konsumentom. Skoro jest to w Niemczech, Austrii czy we Francji, to dlaczego nie miałoby to działać u nas – tłumaczył w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski od dawna jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Jeszcze w październiku, na spotkaniu w Ciechanowcu z producentami sera korycińskiego, kołami gospodyń wiejskich z Podlasia oraz rolnikami korzystającymi ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich minister zapowiadał czekające wieś zmiany.

- Ułatwienie sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności pozwala zaradnemu rolnikowi zarobić nawet w mniejszym gospodarstwie - przekonywał.

Minister rolnictwa zwracał uwagę na możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny.

- To jest to, czego rolnicy oczekiwali. Żeby się nie bać, że ktoś będzie to kontrolował, że zabroni, mandatem ukarze – mówił szef resortu rolnictwa na spotkaniu w Ciechanowcu.

Powiedział też o możliwości zakładania tzw. MOLi (działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej), co pozwala rozszerzać własną produkcję.- Rolnik będzie mógł przerabiać również dla swoich sąsiadów, kupować od nich surowce i przerabiać. To jest taki naturalny proces budowania większych firm – zapowiadał Jan Krzysztof Ardanowski i przypomniał, że już wkrótce Komisja Europejska wyda decyzję w tej sprawie. 

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 15:34